ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 10218 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Připomenutí 17. listopadu ve vysílání Českého rozhlasu České Budějovice

0 Redakce PLAY.CZ 16.11.2013

Vysílání Českého rozhlasu České Budějovice upozorní na výročí 17. listopadu (Den boje za svobodu a demokracii). Tento svátek oslavuje jeden z nejvýznamnějších dnů v dějinách České republiky. V listopadu 1939 nacisté brutálně zakročili proti vysokoškolským studentům, přesně o padesát let později vypukla sametová revoluce.

08.00 – Šedesátka
S kytarou za lepší svět se tentokrát vydá redaktor Martin Schuster v pravidelném hudebním magazínu Šedesátka. Sváteční vysílání zpestří přehlídka písniček, jimiž se autoři ve své době vyslovovali ke stavu společnosti, válečným či sociálním konfliktům anebo politice.

9.00 – Druhý Dech
V jihočeském studiu Českého rozhlasu se vzedmula sametová revoluční vlna, kterou iniciovali techničtí pracovníci a později se k ní připojili také redaktoři a vedení stanice. Vzpomínky rozhlasového pamětníka na listopad 1989 doplněné o archivní materiály zaznamenal Ivan Studený.

9.30 – Literární matiné
V literárním magazínu uslyšíte rozhovor se spisovatelem Ludvíkem Vaculíkem o samizdatové edici Petlice, která vznikla v roce 1972 a patří mezi nejstarší a největší u nás. Vydala celkem 391 titulů, některé ve více vydáních. Vydavatelskou činnost zaměřila na původní českou a slovenskou tvorbu.

13.00 – Cyklus D – Hledání pravdy
Dokument Hledání pravdy je o lidech, kteří byli před listopadem 1989 sledování komunistickou Státní bezpečností. Spolu s nimi jsme nahlédli do ještě nedávno tajných svazků.

14.00 – Vltavín
Se 17. listopadem si nejvíce spojujeme události roku 1989 a sametové revoluce. Tento den si ale připomínáme i tragické události roku 1939, kdy němečtí nacisté spustili krvavé represe proti českým vysokoškolákům. Právě na tuto dobu můžete společně zavzpomínat s jihočeským rodákem Ctiradem Johnem.

15.00 – Koncert písničkáře Jaroslava Hutky
Ve středu 13. listopadu se v rámci volného koncertního cyklu Živé noty U Tří lvů představil ve Studiovém sále Českého rozhlasu České Budějovice písničkář, básník a spisovatel Jaroslav Hutka. Jaroslav Hutka je jedním z hudebních symbolů období kolem 17. listopadu 1989. Záznam tohoto koncertu jsme právě proto zařadili do svátečního vysílacího schématu. Uslyšíte klíčové písničky jeho repertoáru, moravské lidovky i osobitý humor, kterým v průvodním slově koření jeho vystoupení.

16.00 – Hosana
K výročí sametové revoluce se už tradičně koná v Českých Budějovicích takzvaná svíčková mše za svobodu. Bohoslužbě sloužené v klášterním kostele na Piaristickém náměstí tentokrát předsedal soběslavský farář Jan Hamberger. O 17. listopadu a lidské svobodě s ním v náboženském magazínu Hosana hovořil redaktor Filip Černý.

19.00 – Rozhlasová povídka – Ivan Binar: Jak dokázat, že nejste potápěčem
Povídka Jak dokázat, že nejste potápěčem vychází z textu současného českého autora Ivana Binara. Přestože název odkazuje do vodních hlubin, nenechte se zmást – autor do textu s nadsázkou zakomponoval svou nelehkou zkušenost českého disidenta, emigranta z 80. let minulého století. Uslyšíte Jana Dvořáka, Martina Hrušku, Romana Nevěčného a Petra Šporcla. Povídku připravil a natočil režisér Luboš Koníř.

23.00 – Noční linka z Českých Budějovic
Pravidelnou Noční linkou tentokrát provede moderátorka Romana Lehmannová. A jejím tématem je: Co jste si museli v životě vybojovat? S čím jste v životě bojovali? Jaký boj jste vyhráli a co vám přinesl? Čeho jste se nechtěli vzdát a co vám stálo za to, že jste bojovali? Přestože si připomínáme 17. listopad (Den boje za svobodu a demokracii), tak kromě bojů, které tvoří dějiny, máme každý svůj osobní boj, bez kterého to v životě zřejmě nejde. Telefonní číslo Noční linky 731 800 900 je tu pro vás !

Zaposlouchejte se do naší sváteční programové nabídky. Vysílání Českého rozhlasu České Budějovice si můžete naladit na jihočeské frekvenci 106,4 MHz, na frekvenci 88,2 MHz pro Slavonicko a Dačicko nebo budejovice.rozhlas.cz.

Další informace i mnoho praktických tipů je k dispozici na webových stránkách budejovice.rozhlas.cz a na facebook.com/cbrozhlas.

Poslouchejte ČRo České Budějovice online