ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 7170 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Příběhy 20. Století na Rádiu Česko

0 Redakce PLAY.CZ 12.5.2009

Jan Šanovec – další dokument z cyklu Příběhy 20. Století, 17. května v 10:05h na Rádiu Česko

„Válka je svinstvo, bohužel někdy je nutná,“ říká Jan Šanovec

Na začátku 70. let by se vám mohla přihodit tato situace: chtěli byste si koupit křídový papír. A protože byste ho nikde nemohl sehnat, šel byste do podnikové prodejny. Balík ze skladu by prodavači do obchodu přinesl starší muž. Asi by byl mírně shrbený zjevně od bolesti páteře. Záda ho však nebolí kvůli tahání krabic s papírem, ale z válečného zranění. Pod jeho autem vybuchla mina, což se stalo v roce 1943 na Středním východě, když ho vezl jeho vojenský pucflek, který při výbuchu zemřel.

Tento muž z továrny na křídový papír se jmenuje Jan Šanovec. A co tam tendo profesionální důstojník dělá? Komunisté ho v roce 1948 bez jediného důvodu, důkazu a hlavně soudu na dva roky zavřeli do vězení na Mírově společně s asi 350 dalšími vojáky ze západu. Protože se demokratický svět o tomto činu dozvěděl, byl Šanovec a další vojáci propuštěni. Nesměli pak většinou až do důchodu vykonávat jinou než dělnickou práci. Jan Šanovec odešel do továrny, kde zůstal dvacet let, ale nestěžoval, říká, že byl v papírně ulitý před všemi socialistickými svazy a kluby přátel SSSR a také ho prý StB nechala relativně na pokoji.

O skladníkovi z továrny, veteránovi z 2. světové války a bývalém politickém vězni bude nedělní dokument z cyklu Příběhy 20. Století, který Rádio Česko vysílá v premiéře 17. května v 10:05h a v sobotu v repríze 13:05h.

Více na: http://www.rozhlas.cz/radio_cesko/pribehy/_zprava/581089

Poslouchejte Rádio Česko online