ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 4886 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

V pořadu Radio 1 On Stage se představí Nils Frahm a Greg Haines

0 Redakce PLAY.CZ 25.1.2014

V úterý 28. ledna ve 22:00 odvysíláme v pořadu Radio 1 On Stage záznam vystoupení berlínského klavíristy a skladatele Nilse Frahma a britského hudebníka Grega Hainese. Vystoupení Nilse Frahma proběhlo v říjnu 2012 v Paláci Akropolis, Greg Haines se domácímu publiku představil loni v květnu v rámci koncertní série Music Infinity. Nils Frahm se do Prahy zanedlouho vrátí – 31. ledna v Akropoli bude hostem prvního ročníku festivalu Spectaculare.

Nils Frahm studoval hru na klavír u Nahuma Brodského, žáka Čajkovského, se stejnou vervou jako vážné hudbě ale propadl i experimentální elektronice. Jeho debut Streichelfisch z roku 2005 se ještě nese v duchu abstraktních glitchových kompozicí s cvakajícími beaty, následující album Electric Piano (2008) už ale spadá do neo-klasického žánru. Kontemplativní kompozice alb Wintermusic či Bells (shodně rok 2009) objevují svět ztišené melancholie klavírních sól, které ale prozrazují i vlivy ambientu či post-rocku.

Frahmův velký průlom přišel v roce 2011 s albem Felt natočeným pro značku Erased Tapes, na níž se shromažďují výrazné osobnosti post-klasické vlny jako Peter Broderick, Ólafur Arnalds nebo A Winged Victory for the Sullen. Jedná se o úžasný experiment s klavírem, jehož zvuk je tlumený přes plsť. Výsledkem jsou intimní skladby, v nichž jsou mezi tóny slyšet i ty nejniternější pohyby uvnitř klavírní konstrukce. Frahm má za sebou také nahrávky s čelistkou Anne Müller, nebo singly s Ólafurem Arnaldsem a F. S. Blummem.

Klavírista a skladatel Greg Haines se svými kompozicemi pohybuje na hranicích ambientu a moderní vážné hudby. Debutoval v roce 2006 na norském labelu Miasmah skvěle přijatým albem Slumber Tides, jež propojilo delikátní minimalismus Arvo Pärta s elektronickým ambientem. Během následujících let si Haines vypracoval osobitý hudební rukopis, kterému dominují minimalistické klavírní melodie a vlny smyčců. Album Until the Point of Hushed Support obsahuje skladbu pro smyčcový kvartet, kostelní varhany, klavír, perkuse a elektroniku a na zvuku desky se podílel i Nils Frahm. Další významné postavy této scény Peter Broderick a Dustin O’Halloran pak vypomáhali s natáčením alba Digressions z roku 2012. Výraznou kapitolou v kariéře Grega Hainese jsou i aktivity spojené s improvizačním tělesem The Alvaret Ensemble. Na koncertě v Praze představil aktuální album Where We Were (2013).

Webové stránky Nilse Frahma: www.durtonstudio.com
Webové stránky Grega Hainese: http://greghaines.wordpress.com

ZÁZNAM KONCERTU NILSE FRAHMA A GREGA HAINESE RADIO 1 ODVYSÍLÁ V ÚTERÝ 28. LEDNA 2014 VE 22:00 V RÁMCI POŘADU RADIO 1 ON STAGE.

V dalším vydání pořadu Radio 1 On Stage uslyšíte:
11.2.2014 – GLEN HANSARD (koncert z 5.9.2012, Praha – Divadlo Archa)

http://www.radio1.cz/onstage

Poslouchejte Radio 1 online