ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 6562 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Podzim s dechovkou v budějovickém rozhlase

0 Redakce PLAY.CZ 17.10.2012

Nektarka, Budvarka, Mistříňanka a Jihočeští Rodáci – tyto dechové kapely známé z vysílání pořadu Písničky pro radost na jihočeské frekvenci 106,4 FM přijaly pozvání Českého rozhlasu České Budějovice k sérii čtyř podzimních koncertů ve Studiovém sále. Podzim s dechovkou v budějovickém rozhlase

Nektarka, Budvarka, Mistříňanka a Jihočeští Rodáci – tyto dechové kapely známé z vysílání pořadu Písničky pro radost na jihočeské frekvenci 106,4 FM přijaly pozvání Českého rozhlasu České Budějovice k sérii čtyř podzimních koncertů ve Studiovém sále.

Koncertovat se bude vždy ve středu od 19 hodin, začínáme už 24. října. Přijďte si poslechnout hudbu, kterou máte rádi.

Jako první se jihočeským fandům dechové hudby představí ve středu 24. října od 19 hodin strakonická kapela Nektarka. Kapela vznikla v roce 1991. Od počátku stojí za kapelou strakonický pivovar, podle kterého byla tato dechovka pojmenována. Během svého působení se kapela pravidelně prezentuje na společenských a kulturních akcích ve Strakonicích a okolí. Kromě toho absolvovala i celou řadu koncertů v České republice i v zahraničí, vydala několik kompaktních disků a nahrála mnoho písniček pro Český rozhlas. Základ repertoáru Nektarky tvoří pochopitelně lidové písničky. Vedle množství jihočeských lidových písní má v repertoáru většinu titulů Františka Kmocha, Josefa Poncara, Jaromíra Vejvody, Karla Vacka a Járy Jankovce – rodáka z regionu. Protože kapela NEKTARKA je ze Strakonic, uplatňují se také při některých koncertních vystoupeních sólisté – dudáci. V národním finále 20. ročníku soutěže Zlatá křídlovka obsadila Nektarka krásné 5. místo.

Ve středu 31. října od 19 hodin vystoupí populární jihočeská dechovka Budvarka. Kapela vznikla v roce 1941 jako hudba budějovického pivovaru Budvar. Budvarka je originální svým stylem, výběrem skladeb a jejich interpretací. Využívá širokých hlasových možností a přednesu všech čtyř svých zpěváků. Čerpá především z tvorby jihočeských autorů (F. Domína, J. Drobílka, A. Doška, J. Voříška, Ladislava Kubeše st. a dalších). Úzce spolupracuje s Českým rozhlasem České Budějovice, kde natočila přes 750 skladeb. Reprezentuje jihočeskou dechovku i v zahraničí. Hostuje v Rakousku, Německu, Holandsku, Francii i ve Spojených státech, loni podnikla třítýdenní turné po Číně. Budvarka si v průběhu let stále zachovává kvalitu a svoji tvář.

Ve středu 7. listopadu od 19 hodin zahraje slovácká dechová hudba Mistříňanka. Kapela vznikla v roce 1967 z iniciativy bratrů Antonína a Josefa Pavlušových v Mistříně, ve vesnici pod Strážovským kopcem. Za dobu své existence dokázala snad všechno, co jen dechová kapela může dokázat – vyhrála jako první kapela ze Slovácka a z celé Moravy Zlatou křídlovku v Českých Budějovicích a dostalo se jí řady dalších ocenění nejen v České republice. Mistříňanka každoročně pořádá desítky koncertů nejen u nás, ale i v zahraničí (Slovensko, Rakousko, Německo, Švýcarsko, Holandsko, Belgie, Francie, Lucembursko, USA).

Na závěr čtyřdílného koncertního cyklu vystoupí 14. listopadu od 19 hodin Jihočeští Rodáci. Počátky kapely sahají až do roku 1951, kdy byla založena skladatelem Ádou Kubatou. Nejprve vystupovala pod názvem Kubatova dechovka, s novějším názvem Iglovanka dosáhla velké popularity doma i v zahraničí. Byla stálým hostem Českého rozhlasu České Budějovice, kde natočila na 160 lidových písniček a skladeb od renomovaných autorů. Na jaře roku 2003 z Iglovanky vzniká kapela s novým názvem Jihočeští Rodáci. Tato kapela si v brzké době nachází své příznivce. Vystupuje na plesech, tanečních zábavách, koncertuje na festivalech dechových hudeb a vystupuje i v zahraničí. Přáním kapely Jihočeští Rodáci je zůstat u písniček, které jsou vlastní jihočeským muzikantům i zpěvákům a dále je předávat i posluchačům.


Koncerty dechových kapel začínají ve Studiovém sále Českého rozhlasu České Budějovice vždy v 19 hodin. Vstup je volný, místenky budou k vyzvednutí v rozhlasové recepci hodinu před začátkem koncertu. Kapacita sálu je omezena.

Další informace i mnoho praktických tipů je k dispozici na webových stránkách budejovice.rozhlas.cz a na facebook.com/cbrozhlas.

Poslouchejte ČRo České Budějovice online