ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 6585 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Patron akce Daruj krev přijede na kole

0 Redakce PLAY.CZ 27.4.2010

Akce Daruj krev Českého rozhlasu Ostrava a generálního partnera ArcelorMittal Ostrava proběhne letos ve dvou termínech. V prvním jarním termínu mohou přijít dárci krve do pěti transfuzních stanic našeho kraje v úterý 4. a ve středu 5. května. Patronem akce je známý cestovatel na kole, horolezec a triatlonista Víťa Dostál. Dobrovolní dárci krve se s ním mohou setkat v Krevním centru Fakultní nemocnice Ostrava, kde přislíbil aktivní účast.

Dobročinná akce Českého rozhlasu Ostrava a generálního partnera ArcelorMittal Ostrava na podporu bezplatného dárcovství krve pokračuje v letošním roce dvěma termíny. První z nich se koná v prvním květnovém týdnu. V úterý 4. května proběhnou odběry od ranních hodin v transfuzních stanicích nemocničních objektů v Ostravě-Porubě (Krevní centrum FNO), ve Frýdku-Místku, v Opavě a v Třinci. Ve středu 5. května pak proběhnou odběry v transfuzní stanici nemocnice NSP Karviná-Ráj. Dárci, kteří chtějí darovat krev v Třinci a Karviné se musejí dopředu ohlásit na telefonních číslech. V Třinci na tel. 558 325 175 a v Karviné na tel. 596 311 775 nebo také na bezplatné lince 800 900 559.

Květnový termín letošní akce je pod patronací známého cestovatele na jízdním kole Víti Dostála. „Ze svých bohatých zkušeností z toulek po světe na kole mohu říct, že život je jako jízda na bicyklu – zpátečku prostě nelze zařadit! Přijďte prosím podpořit správnou věc. Při darování krve zachraňujete životy a pomáháte i sami sobě. Na všechny dárce krve se budu těšit v ostravském Krevním centru,“ zve patron jarního termínu Víťa Dostál a dodává: „Rád dárcům zpříjemním chvíle čekání na odběr vyprávěním zážitků ze svých cest po světě. Pokud to dovolí počasí, přijedu do Krevního centra ze své farmy na kole. Jsem připraven i darovat krev.“

Odběry jsou dobrovolné a bezplatné, přesto dárci neodejdou s prázdnou. Každý z dárců získá drobné dárky od partnerů akce, litrový džus a vstupenku na galakoncert Letní Slunohrad. Navíc ostravští prvodárci se mohou těšit na bonusový dárek přímo od Víti Dostála.

Galakoncert Českého rozhlasu Ostrava s názvem Letní Slunohrad proběhne na Slezskoostravském hradě v úterý 22. června. Na galakoncertě vystoupí Ostravský rozhlasový orchestr pod vedením Borise Urbánka, který doprovodí známé umělce: Lucii Bílou, Martina Chodúra, Helenu Zeťovou, Markétu Konvičkovou, Ashleyho Slatera, Pavola Hammela a Jaromíra Löfflera.

Akce „Daruj krev s Českým rozhlasem Ostrava a ArcelorMittal Ostrava“ proběhne letos v Moravskoslezském kraji ještě v říjnovém měsíci. Více informací o akci se zájemci doví také na frekvencích: REGION 99,0 FM * Ostravsko 107,3 FM * Třinecko 105,3 FM * Opavsko 102,6 FM * Bruntálsko 95,5 FM a na internetové adrese: www.rozhlas.cz/ostrava.

Pro další informace kontaktujte:

Daniel Martínek, marketing a PR, tel.: 596 203 144, GSM: 777 586 266

E-mail: [email protected]

Obecné informace pro dárce krve:

Dárcem krve se může stát každý ve věku od 18 do 65 let s minimální váhou 50 kg. Muži mohou darovat krev 4krát ročně, ženy 3krát ročně. Dárci nesmí užívat dlouhodobě léky kromě antikoncepce a pravděpodobnost výskytu krví přenosných chorob musí být nulová. Šestnáct hodin před samotným odběrem by měli dárci omezit příjem mastných, tučných jídel a alkoholu. Každý dárce věnuje při odběru 450 mililitrů krve. Navíc je dárci zdarma vyšetřena krev na přítomnost infekčních chorob. Předností je také nárok dárců na celodenní studijní volno, v případě zaměstnanců na placené volno. Bezpříspěvkový dárce má možnost snížení základu daně z příjmu.

Na nekomplikované ortopedické operace je potřeba jedna až tři krevní konzervy. Na složitější operace je potřeba i deseti jednotek krve po 300 ml a pět až šest jednotek mražené krevní plazmy. Průměrně dostane každý obyvatel České republiky během svého života krevní transfuzi 5krát a lék vyrobený z krve 14krát.

Poslouchejte ČRo Ostrava online