ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5511 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Oblíbené melodie Jaroslava Ježka v jazzovém podání. Kytarista Libor Šmoldas je zahraje v rozhlase

0 Redakce PLAY.CZ 11.4.2017

Tmavomodrý byl hudební svět Jaroslava Ježka. Blue, tedy modré je i pozoruhodné a oceňované album jazzového kytaristy Libora Šmoldase, který nestárnoucí melodie zahraje ve středu 12. dubna ve studiovém sále Českého rozhlasu České Budějovice. Veřejná nahrávka začíná v 19 hodin.

Středečním dubnovým večerem se ponesou jedinečné skladby, které vzešly z Osvobozeného divadla. Libor Šmoldas zahraje i známé melodie Šaty dělaj člověka, Klobouk ve křoví, Nebe na zemi a řadu dalších. Na své desce má celkem patnáct sólových skladeb.

Desku Blue s podtitulem Šmoldas hraje Ježka vydal začátkem loňského roku. Jedná se už o jeho sedmé album, ale první sólové. „Většinu času hraju s kapelou, ale hrát sám na jazzovou kytaru je taková zvláštní disciplína, které se většina jazzových kytaristů nevěnuje. Já sám to hrozně rád poslouchám. Všichni velcí jazzoví kytaristé uměli hrát sami, ale málokdo natočil sólovou desku,“ vysvětluje Libor Šmoldas.

Ke zpracování si vybral hudbu Jaroslava Ježka. Tento nápad mu vnuknuli studenti při přednášce na americké univerzitě. „Už jako malý jsem moc rád poslouchal Ježkovu hudbu. Když se studenti ptali, jestli máme nějaký český jazz, uvědomil jsem si, že perfektní jazz je vlastně Ježek. To mi nasadilo do hlavy myšlenku dělat jeho písničky nějakou současnou formou. Beru to jako materiál k improvizaci, takže pokaždé to zní jinak,“ vypráví.

Libor Šmoldas vystudoval Konzervatoř a VOŠ Jaroslava Ježka a Janáčkovu akademii múzických umění v Brně. V minulosti spolupracoval například s kontrabasistou Georgem Mrazem, s bubeníkem Jeffem Ballardem nebo v Česku zčásti působícím americkým varhaníkem Brianem Charettem. Z české scény byla nepřehlédnutelná zejména jeho spolupráce s varhaníkem Ondřejem Pivcem, s jehož kapelou Organic Quartet získal v roce 2006 cenu Anděl za nejlepší jazzové album roku.

Vstup na veřejnou nahrávku je volný, místenky získáte ve vysílání Českého rozhlasu České Budějovice nebo v den koncertu v rozhlasové recepci v ulici U Tří lvů 1. Více informací se dozvíte na webu www.budejovice.rozhlas.cz.

Poslouchejte ČRo České Budějovice online