ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 7115 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Mystery of Nile

0 Redakce 7.10.2007

Vodácká expedice k pramenům Nilu chce splout oba přítoky této majestátné řeky. Sledujte seriál vyprávění. Bílý Nil který se nachází v Ugandě, kde proběhne první zkouška materiálu a vodáků samotných. Je to lehčí část této expedice.Team se zde bude po dobu čtrnácti dnů připravovat na splutí Modrého Nilu v Etiopii. Na bílém Nilu zmapuje a splujeme ramena která zatím nejsou zasaženy stavbou přehrad. Bohužel už i již tady se začíná stavět přehrada a některá ramena byla zatopena zvláště rameno s vlnou Ugly Sisters a peřej Silverback je opravdu velká škoda byli to nejlepší peřeje na světě. Kajakáři si musejí zvyknout na velikost a sílu vody která jinde není. Nilem teče 1600m3/s což je zhruba o 600m3/s méně než teklo Prahou za povodních v roce 2002. Kameramané se sehrají s týmem na vodě. A všichni společně se aklimatizujeme na Afriku, vysoké teploty, jiný způsob života, strava a nebezpečná zvířata.. Potom přijde to hlavní a to přesun do Etiopie na Modrý Nil. Zde nás čeká velká neznámá ona vůbec je to tam celosvětově vodácky velká neznámá. Pokusíme se o splutí Modrého Nilu který se asi zatím nepodařilo sjet nikomu na světě když o tom kolují dohady…. Vše je nepřístupné, v džungli opravdová divočina oproti Bílému Nilu který je už jakžtakž „civilizovaný“ . Bude nás čekat 250 kilometrů divokých peřejí a neznáme krajiny. Spousty hrochů a krokodýlů, domorodé kmeny. Ale také krásná příroda , živá zvířata co známe jenom ze Zoologické zahrady tam budou pobít ale žádný plot tam nebude….

Cílem expedice je sjet oba prameny Nilu zmapovat modrý Nil a pokusit se plout zatím asi ještě nesplutý kaňon. Natočit o tom film a nafotit fotografie. Ale nejde nám jenom o vodu chceme zachytit i místní domorodé kmeny. Povezeme tužky, pastelky, sešity do české školy v Africe. To je dobře pomůžeme aspoň tam kde je to opravdu potřeba.

Odletěli jsme 2. Října a všichni začínají být pomalu nervózní jak vše dopadne. Snad jsme udělali vše potřebné aby naše expedice byla úspěšná. Kajakáři pádlovali a trénovali kameramani točili a mezím se všichni nechali očkovat na spousty nemocí. Sehnala se materiální podpora, jídlo , informace o všem co by nás tam mohlo čekat. Lékárnu máme velkou jak dva normální kufry. Tímto bych chtěl poděkovat všem kteří stojí za námi a pomáhají nám a podporují celou naší akci. Ty pro ty to budou dlouhé dva měsíce ale s čistým svědomím smě udělaly vše abychom se vrátili.Tak snad se nám podaří uskutečnit si náš velký sen.

P.S. – V době kdy si budete číst tento článek si budeme už zvykat na místní podnebí a budeme se snažit dostat z letiště k Viktoriinu jezeru, kde začne naše cesta po řece dolů…

Napsal: Pavel Faustus a Filip Jančar