ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 10612 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Moravský rok zamíří na hrad Veveří

0 Redakce PLAY.CZ 27.8.2013

V předposledním přímém přenosu letošního ročníku Moravského roku se v sobotu 31. srpna vypravíme kousek od Brna. Stojí tam hrad, prvně připomínaný už ve 13. století, jmenuje se Veveří. Dvouhodinový přímý přenos začne v 10.00 hodin. Cyklus Moravský rok, jehož prostřednictvím letos objevují posluchači taje a krásy moravských a slezských hradů a zámků, připravují a souběžně vysílají Český rozhlas Ostrava, Olomouc a Brno.

Kdo vystoupá na jednu z jeho věží, rozprostře se před ním unikátní výhled jak na Brněnskou přehradu, tak na nedaleký mlýn – a díky darům a nezměrné práci mnoha dobrovolníků uslyší také odbíjení znovuobnovených hradních hodin.

„Historie hradu Veveří je klikatá jako dějiny naší země. Dlouho opuštěný, několikrát bezohledně adaptovaný, sevřený v ošklivém betonovém krunýři, který z něj doslova rve kusy zděného těla, se slepýma očima rozbitých oken a nalomenou páteří a pochroumanými žebry propadlých střech – to byla na konci 20. století podoba kdysi slavné královské pevnosti, residence moravských markrabat i pozdějšího hrdého centra jednoho z největších moravských panských velkostatků,“ přibližuje ještě nedávnou historii hradu režisér Moravského roku Michal Bureš.

Nepovedenými opravami a dlouhodobým zanedbáním poškozená stavba se na počátku 21. století stala už jen němou výčitkou těm, kteří jsou zodpovědní za to, kam až musel klesnout kdysi slavný hrad, kamenný ochránce „v zádech “ města Brna. Ale díkybohu čas se tu znovu rozeběhl a hrad opět ožívá.

Hosty moderátorky Marcely Vandrové z Českého rozhlasu Brno budou kastelán Petr Fedor, historička Milena Flodrová, členové Vodní záchranné služby, kapitán parníku a také mlynář z muzea Jarošův mlýn. Chybět nemůže ani posluchačská soutěž na telefonu 702 005 001.

V pořadí šestý přímý přenos Moravského roku 2013 naladí posluchači regionálních studií Českého rozhlasu na Moravě a ve Slezsku 31. srpna od 10.00 hodin na těchto frekvencích: www.rozhlas.cz/vysilace/portal. Přímý přenos lze poslouchat také přes internet na adresách www.rozhlas.cz/zive a www.play.cz/cesky-rozhlas-ostrava.

Poslouchejte ČRo Ostrava online