ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 12785 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Moderátor z Evropy 2 vybojoval stříbro!

0 Redakce PLAY.CZ 5.4.2012

Nejedna česká hudební hvězda sní o tom, že se prosadí v zahraničí. Obsadit přední příčku v nadnárodní hudební soutěži už se může zdát jako utopie.
A přesto se to stalo – minulou středu získal ve světovém klání stříbro En.dru (Ondřej Havlík) – muzikant, beatboxer, zpěvák, jeden ze členů dnes již nečinné kapely mako!mako a moderátor Evropy 2

Soutěž Boss Loop Station World Championship nejspíš nebude každému povědomá, o co vlastně v „loopování“ jde?

Je to soutěž muzikantů, kteří používají vlastní hlas a nebo hrají na jakýkoliv nástroj a k tomu, aby produkovali hudbu, používají smyčkovač (loopstation). Pomocí smyčkovače v reálném čase před lidmi vytvářejí hudbu. Nahrávají na něj zvuky, ty se opakují a přes ně se ukládají další smyčky. Tato živě nahraná hudba je pak muzikantovi podkresem ke zpěvu, rapu či hlavní nástrojové lince.

Jak vypadá proces tvojí tvorby, připravuješ se nějak?

Hodně improvizuju, jdu před lidi a ještě nevím, co budu dělat, ale pak nasaju atmosféru a začnu něco produkovat. Samotného mě často překvapí, co z toho nakonec vznikne.

V podstatě to odráží můj způsob života, kdy si neumím představit vést stereotypní život, být někde každý den od devíti do šesti. Potřebuju pořád zažívat něco nového, co mě může inspirovat a není to nijak rutinní.

Kde se soutěž konala a jaké bylo letošní obsazení?

Soutěž se konala 21.3. v klubu The King Kamehameha ve Frankfurtu a sešla se tam spousta lidí ze všech kontinentů. Finálnímu výběru 12 lidí předcházela tři kola. Byla to velká selekce z původních několika set přihlášených.

A jak probíhalo samotné vystoupení?

Každý z vystupujících měl pět minut, což je vlastně docela šibeniční čas. Spoustu lidí, včetně mě, to značně stresovalo, protože nejde začít hned – chvíli trvá, než se nahrají jednotlivé stopy. Produkovat hudbu v tak striktních časových mantinelech je podle mne nesmysl. Nakonec na třetím místě skončil Rus Vahtang, druhý já a první Francouz Tioneb.

Očekával jsi tohle umístění?

Neočekával, protože Vahtang je pro mě absolutní světová špička nejen v beatboxu, ale i ve vokálním performingu obecně. Jeho výkon měl srdce, sdělení, skvělou interpretaci, techniku i show. Je to zároveň výborný zpěvák, o kterého by se světové operní scény mohly prát. Z té písničky, kterou zahrál, až mrazilo. Jediné, co se mu dá vytknout, je, že není až tak technicky zdatný, co se týče smyčkování. Vítěz Tioneb podle mě není tak absolutní talent jako Vahtang, ale myslím, že mu to dobře sedlo, dal do toho všechno a lidi vzal „s sebou“.

Mluvíme tady prakticky o vrcholu, jakého můžeš ve svém oboru dosáhnout, ale jaké byly tvoje začátky?

K beatboxu jsem se dostal jako slepej k houslím. Začneš ho dělat a ani o tom nevíš, napodobuješ zvuky, začneš realizovat sám sebe skrze hudební nápady, které máš v hlavě. Víc jsem začal trénovat v Holandsku, kde jsem byl v rámci vysoké školy na stáži a studoval tam divadlo. Doma jsem začal hrát s beatboxovým tělesem Beatburgerband a s naší kapelou mako!mako a začal se věnovat také zpěvu s Vlaďkou Krčkovou a Hankou Peckovou, šikovné ženy.

A co smyčkování?

Ke smyčkování jsem se dostal ve chvíli, kdy jsem si říkal, že by to sólo hraní chtělo posunout někam dál. Cítil jsem potřebu improvizačně, ale i hudebně se vyřádit, bez jakýchkoliv omezení.

Spolupracuješ s takovými hudebními esy, jako je Dan Bárta nebo Vojta Dyk, kdo vás dal dohromady?

S Vojtou jsme se jednoduše potkali, zaimprovizovali si, nějak nám to sedlo. On je pro mě jeden z nejlepších zpěváků v Čechách a z vokálního hlediska je jeden z mála vokálních umělců u nás, se kterým se dá spontánně tvořit, protože má stále dětskou duši a cítí groove. A co se týká Dana Bárty, to vzniklo v rámci projektu Acuo společně s Lenkou Dusilovou. Je to skvělá muzikantka a velmi originální zpěvačka. Danova hudba pro změnu už od malička pročišťovala moje sluchovody a vlastně i formovala můj hudební vkus.

Plánujete i nějaký další společný projekt?

Ano, 26. května chystáme společné vystoupení v Hradci Králové v rámci festivalu Na jednom břehu. 15.6. vystoupíme s Danem na Czech street party v Bruselu. Tam bychom poprvé chtěli live propojit dva smyčkovače, což teď začínáme zkoušet. Potom 23. června v Brně a 5. července v Karlových Varech opět vystoupíme všichni tři v rámci projektu ACUO. Stojí to za to. Já sám se na to moc těším a všechny čtenáře srdečně zveme.


Ondřeje En.dru Havlíka můžete také pravidelně slyšet také v éteru rádia Evropa 2, kde uvádí každý všední den rubriku Škola beatboXXu neboli Zvukees a také v rámci víkendového programového bloku MaXXimum muziky. Součástí týmu rádia se En.dru stal letos v lednu. Společně s Petrem Nastym Cerhou moderují o víkendu od 8 do 12 hodin.

Více se dozvíte na www.evropa2.cz a www.endru.cz , případně facebook: En.dru

Poslouchejte Evropu 2 online