ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5648 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Májové muzicírování s BROLNem

0 Redakce PLAY.CZ 13.5.2014

Ve středu 14. května zavítá do hudebního Studia 1 Českého rozhlasu Ostrava Brněnský rozhlasový orchestr lidových nástrojů. Koncert začne v 18.00 hodin. Záznam koncertu poté uslyší posluchači ostravské stanice ČRo ve vybraných folklorních hudebních pořadech stanice.

Koncert Brněnského rozhlasového orchestru lidových nástrojů nese podtitul Májové muzicírování. Primášem a uměleckým vedoucím orchestru je František Černý. Hrou na cimbál se představí Jan Telecký. Hostem koncertu bude Liselotte Rokytová, která zahraje na Panovu flétnu. Vedle zpěváků Vlasty Grycové, Kláry Obručové, Pavla Ptáčka, Jany Schejbalové, Michala Janoška a dalších se představí i letošní finalistky dětské pěvecké soutěže Zpěváček Sára Kokešová a Anežka Tabachová. Slovem během koncertu provede Petra Polzerová.

Brněnský rozhlasový orchestr lidových nástrojů (BROLN) vznikl v únoru 1952 s úkolem interpretovat lidové písně a lidovou instrumentální hudbu na profesionální úrovni, ale v jejich klasické podobě. Jeho sestava vycházela z tradičních lidových kapel. Základem byly smyčce, cimbály a klarinety, k nim se podle potřeby přidávaly charakteristické lidové nástroje jako dudy, píšťaly, grumle a další. Orchestrem, který je úzce spojen s historií Českého rozhlasu Brno a pořadem Na pěknú notečku, prošli významné hudební osobnosti a folkloristé jako jsou Jindřich Hovorka, Bohumil Smejkal, Jaroslav Jurášek nebo Jarmila Šuláková. Orchestr s úspěchem reprezentoval náš folklór na mnoha zahraničních koncertech (Holandsko, Belgie, Senegal, Kuba, Finsko, USA, Kanada), v roce 1970 vystoupil na Světové výstavě v japonské Ósace.

Vstupenky v hodnotě 99,- Kč lze zakoupit v předprodeji a v den koncertu na recepci Českého rozhlasu Ostrava. Jednotlivé části záznamu koncertu následně odvysílá Český rozhlas Ostrava ve folklorním pořadu Píseň domova (vysílaný vždy ve středu od 18.00 hodin).
Český rozhlas Ostrava naladí posluchači na frekvencích: REGION 99,0 FM * Ostravsko 107,3 FM * Těšínsko 105,3 FM * Opavsko 102,6 FM * Bruntálsko 95,5 FM nebo také na internetových adresách: www.rozhlas.cz/iradio/zive_regionalni a www.play.cz/cesky-rozhlas-ostrava.

Poslouchejte ČRo Ostrava online