ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5873 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Legenda lidové muziky BROLN vystoupí v Českých Budějovicích

0 Redakce PLAY.CZ 13.5.2013

Brněnský rozhlasový orchestr lidových nástrojů (BROLN) s primášem Františkem Černým zahraje a zazpívá ve Studiovém sále Českého rozhlasu České Budějovice. Přijďte si ve středu 15. května od 19 hodin poslechnout tradiční moravskou, slovenskou i českou lidovou hudbu. Nenechte si ujít jedinečné vystoupení jednoho z nejlepších folklorních souborů mezinárodního věhlasu.

BROLN vznikl v roce 1952 pro potřeby vysílání Československého rozhlasu. Jeho zakladatelem, prvním uměleckým vedoucím a dramaturgem byl Jaroslav Jurášek. Složení orchestru vychází z tradičních lidových muzik. Základem jsou smyčce, cimbály, klarinety a k nim se přidávají charakteristické lidové nástroje jako dudy, píšťaly, grumle, tárogató a další. Od roku 2006 je uměleckým vedoucím BROLNu primáš a zpěvák František Černý.

Repertoár a zvuk orchestru se částečně proměňoval podle dramaturgů a uměleckých vedoucích. Nejvýrazněji jej ovlivnili primáši a umělečtí vedoucí Bohdan Warchal, Bohumil Smejkal a Jindřich Hovorka. BROLN se jako profesionální orchestr prezentoval kromě rozhlasových nahrávek řadou koncertů, často tematicky zaměřených, zahraničních zájezdů (včetně USA, Kanady, Vietnamu, Číny, Koreje a Mongolska) i dlouhodobých rozhlasových a koncertních cyklů (např. „Děti a píseň“ a „Na pěknú notečku“) a také celou řadou hudebních nosičů.

Za dobu existence s BROLNem spolupracovalo více než 60 autorů hudebních úprav. Z nejvýznamnějších jmenujme Františka Dobrovolného, Jaroslava Jakubíčka, Emanuela Kuksu, Jaromíra Nečase a Radoslava Zapletala. Základní koncepce činnosti vycházela rovněž ze spolupráce s desítkami nejvýraznějších zpěváků a instrumentalistů z různých regionů: Jožkou Severinem, Boženkou Šebetovskou, Jožkou Černým, Jarmilou Šulákovou, Vlastou Grycovou, bratry Dušanem a Lubošem Holými, Máriou Mačoškovou, Milanem Križem, Lubomírem Málkem, Jánem Gašparem Hriskem, Martinem Hrbáčem a dalšími.

V současnosti se orchestr zabývá převážně koncertní činností. Přesto má na svém kontě i šest hudebních nosičů a mnoho rozhlasových a televizních pořadů. Nejvýznamnějším současným autorem hudebních úprav je člen orchestru kontrabasista Pavel Trkan. Pokračuje i tradiční spolupráce s regionálními zpěváky a instrumentalisty doplněnými výraznými osobnostmi střední generace Ludmilou Malhockou, Alešem Smutným, Magdalenou Múčkovou a vedle nich i talenty posledních let Klárou Obručovou, Kamilou Šošovičkovou, Michalem Marholdem a dalšími.

Koncert Brněnského rozhlasového orchestru lidových nástrojů připravil Český rozhlas pro své posluchače k oslavě 90. výročí zahájení pravidelného vysílání na našem území. Příležitostí oslavit rozhlasové narozeniny bude mnohem více: v pátek 17. května můžete přijít na Den dechovky s Českým rozhlasem České Budějovice do Pivovarské zahrady na výstavě Hobby a ten samý den odpoledne uvidíte na výstavišti mezi pavilony T a Z  živé vysílání radioproudu Fontána, v sobotu 18. května jsme připravili Den otevřených dveří Českého rozhlasu České Budějovice v ulici U Tří lvů 1 a ve čtvrtek 23. května od 19 hodin vystoupí na slavnostním narozeninovém koncertu „90 let s vámi“ folková kapela Nezmaři a Rozhlasový swingový orchestr v DK Metropol.

Vstup na koncert BROLNu je volný, místenky budou k vyzvednutí v rozhlasové recepci v ulici U Tří lvů 1 jednu hodinu před začátkem.

Další informace i mnoho praktických tipů je k dispozici na webových stránkách budejovice.rozhlas.cz a na facebook.com/cbrozhlas

BROLN-foto_Jiří_Janda

Poslouchejte ČRo České Budějovice online