ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 6540 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Komiksová kniha Příběhy 20. století mapuje hrdiny totalitní doby

0 Redakce 2.11.2011

S osudy válečných veteránů, bývalých vězňů koncentračních táborů, politických vězňů, komunistů a agentů Státní bezpečnosti (StB) a mnoha dalších pamětníků totalitní doby seznamuje netradiční komiksová kniha Příběhy 20. století. Místo dobrodružných osudů superhrdinů se čtenáři v rámci popularizace moderních dějin setkají s 13 příběhy obyčejných lidí s neobyčejnými zážitky. Jednotlivé komiksy vznikly na základě rozhovorů s pamětníky, každý z příběhů pak nakreslil jiný výtvarník, například Tomáš Kučerovský, Toy_Box nebo Václav Šlajch.

S dokumentárními komiksy se čtenáři mohli v uplynulých měsících pravidelně setkávat již na stránkách několika tuzemských novin a magazínů. "Příběhy pojednávají o konfliktu konkrétních lidí s totalitní mocí a jsou pestré jako život sám – přinášejí vítězství i prohry, velké heroické činy i lidské slabosti a vyrovnání se s nimi," uvedl Jan Polouček z občanského sdružení Post Bellum, které titul připravilo ve spolupráci s nakladatelstvím Argo a Ústavem pro studium totalitních režimů.

Jedním z komiksových hrdinů je například generál Tomáš Sedláček, jehož příběh s názvem Ještě jsme ve válce ukazuje krutost východní fronty i beznaděj komunistických kriminálů. Nechybí ani příběh z poválečného odsunu Němců či dob normalizace.

rwi