ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 7507 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

„Klokani na kolech“ v Ostravě

0 Redakce 26.2.2008

Český rozhlas Ostrava pořádá v pátek 29. února od 11.00 hodin tiskovou konferenci s cyklocestovateli Martinem Stillerem a Renátou Lorišovou. Ti se skoro po pěti měsících vrátili minulý týden z australské expedice. Austrálii projeli bez cizí pomoci na kolech od západu až na východ.

Cyklocestovatelé Martin Stiller z Broumova a Renáta Lorišová z Pražma u Frýdku-Místku vyrazili na společnou cyklocestu do Austrálie 23. září 2007. V plánu měli za 3 až 4 měsíce projet celým kontinentem ze západu na východ, tedy z Perthu do Sydney. Původně měli ujet zhruba 6 000 km. Jejich cesta se ale prodloužila a to na nečekaných téměř 5 měsíců
a nakonec našlapaných 9 320 km. K tomuto prodloužení jejich expedice došlo na základě nově vzniklým nápadům během cesty a tipům od místních Australanů.

Celá cykloexpedice byla tzv. “na těžko”, tedy bez jakékoli podpory. Váhy plně naložených kol se pohybovaly průměrně kolem 55 kg u Martina a 45-50 kg u Renáty. Během cesty Martin a Renáta testovali výrobky různých českých i zahraničních výrobců cyklo a outdoor vybavení. Psali reportáže pro české internetové servery a časopisy. Z pořízených záběrů plánují udělat sérii cestopisných projekcí pro školy i veřejnost. Jejich zvukové a fotografické reportáže se pravidelně během expedice objevovaly v České televizi, Českém rozhlase Ostrava a Českém rozhlase Hradec Králové.

Martin Stiller s Renátou Lorišovou cestují na kolech po světě už více než deset let. Martin má za sebou např. cykloexpedici “Na kole napříč Evropou z Čech až do Afriky”, kdy najel 5750 km v celkem 10 státech. V sedle svého kola zdolal také více než 60 horských průsmyků a sedel, jako např. Passo dello Stelvio (2 758 m.n.m.), Timmelsjoch (2 509 m.n.m.), Edelweisspitze (2 571 m.n.m.) a další. Martin Stiller je také zakladatelem prvního ryze cyklocestovatelského festivalu s názvem “Cyklocestování” pořádaného každým rokem ve Frýdku-Místku. Jako průvodce působí pro cestovní kancelář „Turistika a hory”
např. ve Walliských nebo Julských Alpách, v pohoří Dachstein, na Ukrajině, v Norsku,
na Islandu nebo v Keni. Společně s Renátou už zdolali na kolech celé Maďarsko, Rakousko, Slovensko, Pyreneje, Alpy, projeli i Litvu a Korsiku.

O přípravě, průběhu a zajímavostech z australské expedice, ze které Český rozhlas Ostrava přinášel svým posluchačům aktuální reportáže, se můžete více dovědět na tiskové konferenci. Koná se v budově Českého rozhlasu Ostrava 29. února od 11.00 hodin
v 1. patře v místnosti číslo 105.

Poslouchejte Český rozhlas Ostrava online