ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 7854 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Kdo získá Nobelovu cenu za literaturu?

0 Redakce 7.10.2007

Každý rok na konci září vyhlašuje Nobelova nadace termíny, v nichž bude v nejrůznějších oblastech lidského snažení udělena Nobelova cena. Tato tradice však má jednu výjimku: tou je ocenění za literaturu. Do konce října bude vše jasné, ovšem teď nezbývá než přemýšlet o datu i jménu budoucího laureáta.

Festival spisovatelů Praha vyhlašuje u této příležitosti soutěž: kdo dokáže předem uhodnout, komu bude porota a nezbytné štěstí přát letos, dostane nejen volný vstup na celý program nadcházejícího ročníku Festivalu spisovatelů Praha, který proběhne 1. – 5. června 2008, ale i vybrané knižní ceny: například soubor pětadvaceti rozhovorů s hosty FSP s názvem „Nelze-li jinak“, retrospektivu italského fotografa Rossana B. Maniscalchiho „Without Sound“ nebo nový román E. L. Doctorowa Pochod k moři.

Minulý rok zvítězil v prestižním klání turecký prozaik Orhan Pamuk, a přestože do redakce dorazilo na dvě stě tipů, ten jediný správný nikdo nezaslal. Snad budete mít tentokrát více štěstí.

A jaké jsou tipy Michaela Marche a jeho spolupracovníků? Prezident FSP se neomezuje jen na jedno jméno. Letos jsou jeho favority kanadská spisovatelka Margaret Atwoodová (navštívila FSP v roce 2000), jihokorejský básník Ko Un (FSP 2002), Francouz Yves Bonnefoy (FSP 2005), německá prozaička rumunského původu Herta Müllerová (FSP 1999) a Robert Menasse (FSP 2001 a 2006). Viceprezidentka FSP Vlasta Brtníková vkládá své naděje spíše do E.L. Doctorowa (FSP 1997 a 2007), překladatelka Michaela Červenková pro změnu sází na Hanse Magnuse Enzensbergera (FSP 2004).