ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 14511 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Jazzová legenda Miroslav Vitouš vystoupí v rámci Mezinárodního dne jazzu v pražském Paláci Akropolis

0 Redakce PLAY.CZ 28.4.2017

V rámci celosvětových oslav Mezinárodního dne jazzu chystá festival Mladí Ladí Jazz na neděli 30. dubna unikátní večer v koprodukci s Českým rozhlasem Vltava. Koncert v pražském Paláci Akropolis, který bude zároveň uzavírat celý festival, odstartuje v 18 hodin projekt L‘udové Mladistvá – vítěz soutěže pro nadějné talenty Jazz Fruit. Hlavní hvězdou večera bude legendární basista Miroslav Vitouš, který v letošním roce slaví 70. narozeniny. Vystoupí s triem složeným z nejvýznamnějších československých jazzových osobností. Večer zakončí Rozhlasový Big Band Gustava Broma, který byl americkým časopisem Down Beat zařazen mezi deset nejlepších big bandů světa, a se kterým účinkovaly takové hvězdy, jako například Ray Charles, Liza Minnelli či James Morrison. Celý koncert bude živě přenášet Český rozhlas Vltava a Český rozhlas Jazz, jeho součástí bude také videopřenos na Youtube kanál a Facebook stanice Vltava. V rámci koncertu se bude natáčet dokumentární film „Miroslav Vitouš – jazzová legenda“. Vstupenky jsou k dispozici v předprodejní síti GoOut, zvýhodněné studentské vstupné začíná již na 111 Kč.

Večer s názvem Mezinárodní den jazzu s Českým rozhlasem připadá na neděli 30. dubna a tato oslava jazzového svátku zároveň zakončí osmý ročník festivalu Mladí Ladí Jazz. Český rozhlas Vltava bude celý večer živě přenášet a do vysílání přidá také vstup z oslav Dne jazzu ve slovinském hlavním městě Lublani, odkud živě odvysílá hodinový koncert formace Artbeaters.

Hlavní hvězdou jedinečného večera bude Miroslav Vitouš Trio. Projekt legendárního basisty Miroslava Vitouše je založený na improvizační interakci s českým saxofonistou Karlem Růžičkou ml. a slovenským pianistou Lubošem Šrámkem. „Všichni tři hudebníci se setkají teprve den před koncertem a po většinu jejich hudebního vystoupení půjde o momentální hudební dialogy či trialogy a práci s hudebními atmosférami“, upřesňuje Václav Vraný, hudební dramaturg Českého rozhlasu Vltava. Miroslav Vitouš je mimo jiné spoluzakladatelem kapely Weather Report, jedné z nejvýznamnějších jazzrockových formací, s níž natočil celkem 5 alb. Jeho spolupráce s  Chickem Coreou zase v roce 2003 přinesla cenu Grammy. Velkou část jeho autorské tvorby vydalo prestižní globální vydavatelství ECM a na jeho albech hostují jména jako Jan Garbarek, Jack DeJohnette či John McLaughlin.

Koncertní večer zakončí Rozhlasový Big Band Gustava Broma, který podle amerického časopisu Down Beat patří mezi deset nejlepších na světě. Big Band Gustava Broma již léta vládne pod taktovkou Vlada Valoviče důmyslnou kompoziční prací i spontaneitou jazzových improvizací. Na koncertech Big Bandu hostovaly největší jazzové i popové hvězdy od Maynarda Fergusona, přes Dianu Ross & The Supremes, Raye Charlese, Lizu Minnelli až po Jamese Morrisona. V roce 2013 se stal Big Band Gustava Broma rezidenčním tělesem Českého rozhlasu a začal vystupovat jako Rozhlasový Big Band Gustava Broma. Jeho spolupráce s veřejnoprávním rozhlasem nyní sleduje potřebu hledat nové talenty a skladatelské osobnosti, angažovat hvězdné sólisty či podporovat soudobou, původní tvorbu, která propojuje jazz s ostatními hudebními styly. Svědčí o tom projekty se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu, vystoupení s kapelou Blue Effect na Rock for People či účast na festivalu United Island. Loni vyšlo poslední album Big Bandu s názvem Correspondance, které obsahuje výhradně původní tvorbu členů tohoto souboru.

Více informací o koncertu naleznete na vltava.rozhlas.cz nebo na mladiladijazz.cz.

Poslouchejte ČRo Vltava online