ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 13229 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Jan Talich v rozhlasovém cyklu Jižní Čechy a já

0 Redakce PLAY.CZ 11.3.2013

Houslista a dirigent Jan Talich bude v úterý 12. března od 19 hodin hostem moderátorky Ivany Šimánkové rozhlasového cyklu Jižní Čechy a já. Jaký má vztah k jižním Čechám a proč se rozhodl na čas zakotvit i v Českých Budějovicích, když je žádán po celé Evropě, co pro něj znamená hudba, jaké má cíle a zda cítí sepětí se svým po celém světě uznávaným předkem Václavem Talichem, na tyto otázky a další z řad publika odpoví při veřejné nahrávce ve Studiovém sále Českého rozhlasu České Budějovice.

Jan Talich je šéfdirigentem Jihočeské komorní filharmonie, zakladatelem Talichova komorního orchestru (dnešní Talichovy komorní filharmonie), zakládajícím členem Kubelíkova tria, se kterým s velkým úspěchem vystupoval po celé  Evropě, a první houslista Talichova kvarteta, jež patří k předním světovým tělesům tohoto oboru.

Vystudoval pražskou konzervatoř, poté AMU ve třídě prof. Václava Snítila, u kterého studoval i českobudějovický rodák, houslový virtuóz Pavel Šporcl. Ve studiu pokračoval v USA a v Anglii.

Už ve svých 22 letech Jan Talich získal první cenu na Mezinárodní houslové soutěži v Záhřebu, čímž odstartoval svou mezinárodní sólovou dráhu. Vystupoval se slavnými orchestry po celé Evropě, hrál v Paříži, Birminghamu, Londýně, Bruselu, i v USA. Hraje na velmi vzácné housle z roku 1780 a 1879, jedny z nich jsou dokonce přímo od slavného Stradivariho. Za své nahrávky získal mnohá prestižní ocenění.

Pořadatelem akce je agentura Ars in re. Jednotné vstupné činí 100 korun. Vstupenky se budou prodávat v denní kavárně Ema v budově Českého rozhlasu České Budějovice v ulici U Tří lvů 1 v úterý 12. března od 18 do 19 hodin, rezervace možná na telefonním čísle 602 133 334. Držitelé průkazky ZTP mají 20 procentní slevu.

Další informace i mnoho praktických tipů je k dispozici na webových stránkách budejovice.rozhlas.cz a na facebook.com/cbrozhlas.

Poslouchejte ČRo České Budějovice online