ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 10692 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Jak poslouchat Proglas na televizoru?

0 Redakce 16.9.2008

K patnácti FM vysílačům, k digitálnímu signálu ze satelitu Astra 3A a k internetovému vysílání dostupnému na celé Zemi na www.play.cz, přibyla další možnost poslechu této křesťanské rozhlasové stanice. S postupem digitalizace se totiž rozšiřují a mění i možnosti příjmu nejen televizního, ale i rozhlasového signálu.

V současnosti se díky nástupu nových digitálních televizních programů rozšiřuje území pokryté signálem DVB-T. Proglas této skutečnosti od června 2008 využil k rozšíření svého vysílání právě v tomto systému. K Praze, kde jsme takto vysílali už od roku 2000, přibylo Brno, Ostrava a Plzeň a jejich široké okolí.

Co je DVB-T a co přináší posluchačům Proglasu?
Změna se týká pozemního televizního vysílání, které se mění z analogového na digitální (DVB-T). Způsob šíření signálu se nemění, lze používat původní anténu. Pouze mezi anténu a televizor je nutné připojit malé zařízení zvané set-top-box (cena 650 až 2 000 Kč).
Systém DVB-T je primárně určen pro šíření televizních programů, ale stejně tak může šířit i programy rozhlasové. Tento systém je koncipován pro nepohyblivý příjem – nelze jej proto použít pro poslech v jedoucím automobilu.

Zatímco pro Brno znamená vysílání Radia Proglas v novém digitálním systému pouze malé zlepšení pokrytí, pro Ostravsko již výrazné a pro Plzeňsko je to dokonce jediný způsob pozemního příjmu této stanice. Všem, kteří si na svém přijímači nastaví DVB-T programy, se Proglas automaticky naladí a uloží do paměti jako jedna z předvoleb. Rozhlasové programy hrají z reproduktorů televizoru. Pokud se k set-top-boxu připojí zesilovač s reproduktory, v nejjednodušším případě počítačové aktivní za dvě až tři stovky, nemusí se pro poslech rádia televizor vůbec zapínat.

Zájemci se mohou v případě jakýchkoliv dotazů k této problematice obrátit na techniky Proglasu telefonicky na číslo 543 217 241 nebo e-mailem na adresu [email protected]. Více informací lze nalézt také na www.proglas.cz/dvb-t.html.

Kde lze Proglas prostřednictvím DVB-T naladit?
Praha: 46. kanál, vysílače Strahov, Ládví a Zelený Pruh, dosah 20 km; Brno: 59. kanál, vysílač Hády, dosah 30 km; Ostrava: 54. kanál, vysílač Hošťálkovice, dosah 20 km; Plzeň: 52. kanál, vysílač Košutka, dosah 15 km. Dosah je orientační a k příjmu stačí pokojová anténa. S použitím venkovní antény lze DVB-T signál zachytit i v dvojnásobné vzdálenosti.

Manažerka Helena Horáková, technik Ing. Vladimír Kintr

Poslouchejte radio Proglas online