ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 8399 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Hvězdy slovenského jazzu v ostravském Abbey Road

0 Redakce PLAY.CZ 7.12.2013

Ludmila Štefániková a Matúš Jakabčic – dva absolventi alma mater velikánů jazzu, Berklee College, a dvě hvězdy současného slovenského jazzu vystoupí v Českém rozhlase Ostrava. Žena označovaná za nejpřitažlivější slovenskou hudebnici a slovenský jazzmann roku 1993 vystoupí ve Studiu 1 ve středu 11. prosince v 18 hodin v rámci koncertní série Radio Ostrava Live.

Ludmila Štefániková patří k mladým slovenským umělcům, kterým se podařilo etablovat v zahraničí. Ve 23 letech získala prezidentské stipendium francouzské vlády ke studiu na American School of Modern Music v Paříži. Vystudovala hru na vibrafon, zpěv i skladbu a věnuje se především improvizaci, jazzu a také elektronické hudbě. Zmiňovanou Berklee College of Music v americkém Bostonu ukončila s červeným diplomem a řadou ocenění – nejlepší hráč na melodické perkuse, ocenění děkana, Berklee kompoziční stipendium… Uznání sbírala i na slovenské scéně. Její debutové album získalo cenu Hudebního fondu a v anketě Esprit 2012 se umístilo na druhém místě v diváckém hlasování o nejlepší desku roku. Na kontě má i ocenění za nejlepší interaktivní výkon a jazzovou interpretaci v národní soutěži, kterou organizuje Slovenská jazzová společnost. K tomu všemu má navíc tvář, která ozdobila stránky několika módních časopisů.

Aktuálně vydává své druhé autorské album ElectriCITY, na které si mimo jiné pozvala hosty evropského i světového formátu – Petera Lipu a Grega Hopkinse. Ludmila Štefániková koncertuje převážně v USA, Kanadě a Francii. Ostravský koncert je tak jedinečnou příležitostí, jak okusit světový jazz.

I kytarista, skladatel, aranžér a pedagog Matúš Jakabčic absolvoval Berklee College. Mezi jeho nejvýznamnější pedagogy patřili Herb Pomeroy, Greg Hopkins, Ken Pullig a Jon Damian. Ani on se na proslulé bostonské škole neztratil a získal řadu ocenění, např. cenu Charlese Minguse za výsledky v kompozici. V Bostonu dostal rovněž možnost aranžovat skladby pro Big Band Grega Hopkinse. V letech 1996–2005 byl členem Orchestru Gustava Broma a pro jeho poslední dvě profilová CD aranžoval 11 jazzových standardů. V roce 2004 sestavil na podnět Československého jazzového festivalu Přerov All Stars Big Band z českých a slovenských hráčů, který se později přejmenoval na Matúš Jakabčic CZ-SK Band. S tímto orchestrem spolupracuje a koncertuje dodnes. Je rovněž členem Euro Jazz Big Bandu se sídlem v Paříži.

Před studiem hudby absolvoval teoretickou kybernetiku na Matematicko-fyzikální fakultě UK v Bratislavě a rád v kompozici kombinuje racionalitu s poctivostí. Je pro něj důležitá melodie, ale stejně tak invence a vkus. Je spíš introvertním typem hudebníka, jeho styl je blízký kytaristovi P. Methenymu.

Středeční koncert ve Studiu 1 Českého rozhlasu Ostrava tak nabídne nejen porci skvělého jazzu na světové úrovni, ale i ojedinělý hudební dialog dvou jazzových generací a originální spojení vibrafonu, marimby a kytary. Na programu budou přitom jednak autorské skladby obou protagonistů, jednak osobité aranže klasických jazzových standardů.

Vstupenky v ceně 80,- Kč jsou již v prodeji na recepci Českého rozhlasu Ostrava. První hodina koncertu bude vysílána v přímém přenosu.

Český rozhlas Ostrava naladí posluchači na frekvencích: REGION 99,0 FM * Ostravsko 107,3 FM * Těšínsko 105,3 FM * Opavsko 102,6 FM * Bruntálsko 95,5 FM nebo také na internetových adresách: www.rozhlas.cz/zive a www.play.cz/cesky-rozhlas-ostrava.
Poslouchejte ČRo Ostrava online