ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 15650 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Hugo a jeho velký objev ovládl nominace na Oscara, má jich jedenáct

0 Redakce 25.1.2012

Film Hugo a jeho velký objev se bude ucházet o cenu americké Akademie filmových věd a umění v 11 kategoriích. O jednu nominaci méně získal francouzský téměř němý film The Artist (Umělec). Ceny se budou předávat na slavnostním večeru 26. února. V nominacích na Oscara za oběma uvedenými filmy následují se šesti nominacemi snímky Válečný kůň a Moneyball. Pět nominací získaly filmy Děti moje a adaptace románu Stiega Larssona Muži, kteří nenávidí ženy.

Všechny tyto filmů až na ztvárnění Larssonova románu, byly nominovány mimo jiné i v kategorii nejlepšího filmu. O Oscara se v této kategorii bude ucházet celkem devět snímků. Kromě jmenovaných to jsou Strom života, Půlnoc v Paříži, Černobílý svět a Neuvěřitelně hlasitě & nesmírně blízko.

O ocenění pro nejlepší herečku bude bojovat pět kandidátek. Za favoritku je považována Meryl Streepová za ztvárnění britské premiérky Margaret Thatcherové ve filmu Železná lady. Kromě ní byly nominovány Glenn Closeová za film Albert Nobbs, Viola Davisová za film Černobílý svět, Rooney Maraová za film Muži, kteří nenávidí ženy a Michelle Williamsová za film Můj týden s Marylin Monroe.

Také o Oscara pro nejlepšího herce se uchází pětice známých tváří. Jsou jimi Demián Bichir nominovaný za film Za lepší život, George Clooney za Děti moje, Jean Dujardin za film The Artist, Gary Oldman za snímek Jeden musí z kola ven a Brad Pitt za roli ve filmu Moneyball.

The Artist byl považován za jednoho z favoritů pro Oscary. Snímek už uspěl při letošním udílení Zlatých glóbů, odkud si odnesl tři ocenění – za nejlepší film v žánru komedie či muzikálu, pro nejlepšího herce v hlavní roli a pro nejlepší filmovou hudbu. Film Hugo a jeho velký objev získal jeden Zlatý glóbus za nejlepší režii.

Český snímek Alois Nebel natočený pomocí rotoskopie, kdy jsou záběry natočené s herci překresleny podle komiksové předlohy, se nedostal mezi pětici nominovaných animovaných filmů. Těmi jsou francouzský snímek Une vie de chat (Kočičí život), španělský Chico & Rita a americké filmy Rango, Kung Fu Panda 2 a Kocour v botách.

rwi