ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 7324 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Hanácká muzika Klas v ČRo Ostrava

0 Redakce PLAY.CZ 30.3.2011

První letošní díl pravidelného folklorního cyklu Zpěvem k srdci přivítá v hudebním studiu 1 Českého rozhlasu Ostrava Hanáckou muziku KLAS.
Koncert folklórní muziky proběhne ve středu 30. března od 18.00 hodin. První hodina bude tradičně vysílána v přímém přenosu.

Hanácká muzika, která je součástí Hanáckého souboru písní a tanců Klas, slaví letos 40 let. Vznikla roku 1971 v Kralicích na Hané. Třicet pět let muziku vedl její basista Jiří Procházka. „Jeho osobnost, dalece přesahující hranice regionu, určovala styl, zvuk a repertoár muziky. Tento výborný muzikant a upravovatel lidových písní svým stylem udal interpretační trend hanácké hudbě v celém regionu. S choreografem Janem Kadlecem vytvořil pro Klas dvě stě instrumentací hanáckých tanců a tvořil i pro muziku samotnou. Několikrát byl za svou práci oceněn na soutěžích a přehlídkách,“ říká o významném členu muziky Klas její nynější umělecký vedoucí Bohumil Stoklasa.
V nezměněné sestavě hraje muzika posledních pět let. Primáškou a zpěvačkou muziky Klas je nyní Jitka Vránová. S muzikou vystupují také výborní pivinští zpěváci Libor Žondra a František Sedlák. „Muzika se snaží klást důraz na sborový zpěv a vůbec více rozvinout písňový repertoár Hané. Za tím účelem vybírá písně od starších sběratelů a interpretuje prakticky všechny části regionu. Hanácká muzika Klas patří k tomu nejklasičtějšímu, co můžeme z Hané slyšet,“ dodává Bohumil Stoklasa.

Podtitul březnového dílu cyklu nese název „Aj, Hanačko, Hanačko“, který odkazuje na stejnojmenný název CD muziky Klas zachycující klasický styl a zvuk muziky z dob Jiřího Procházky. Během přestávek mezi písněmi muziky Klas vyzpovídá autor cyklu a moderátor přímého přenosu Jan Rokyta vedoucího hanáckého mužského sboru Rovina Jana Žůrka.

Cyklus Zpěvem k srdci pravidelně v tříměsíčních intervalech hostí v hudebním studiu 1 Českého rozhlasu Ostrava známé soubory cimbálových muzik z České i Slovenské republiky. Koncerty, které jsou první hodinu vysílány v přímém přenosu, jsou zároveň přístupné veřejnosti. Vstupenku lze zakoupit na recepci ČRo Ostrava v hodnotě 80,- Kč.
Přímý přenos mohou příznivci folkloru naladit na frekvencích: REGION 99,0 FM * Ostravsko 107,3 FM * Třinecko 105,3 FM * Opavsko 102,6 FM * Bruntálsko 95,5 FM nebo také na internetových adresách:

www.rozhlas.cz/zive a www.play.cz/cesky-rozhlas-ostrava.

Poslouchejte ČRo Ostrava online