ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 7998 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

G. W. Bush na konferenci v Praze

0 Redakce 23.5.2007

Prezident Spojených států George W. Bush vystoupí začátkem června v Praze na mezinárodní konferenci „Demokracie a bezpečnost: Základní hodnoty a odpovědná politika“

Konferenci ve dnech 5. – 6. června 2007 uspořádá Pražský institut bezpečnostních studií, Adelson Institute for Strategic Studies at the Shalem Center a Foundation for Social Analysis and Studies

Vztah mezi podporou demokracie a posilováním světové bezpečnosti je hlavním tématem mezinárodní konference „Demokracie a bezpečnost: Základní hodnoty a odpovědná politika“, která se ve dnech 5. – 6. června 2007 uskuteční v Černínském paláci, sídle českého ministerstva zahraničí. Konferenci pořádají tři nevládní think-tanky – Pražský institut bezpečnostních studií (PSSI), Shalem Center’s Adelson Institute For Strategic Studies sídlící v Jeruzalémě a madridská Foundation for Social Analysis and Studies (FAES) – pod záštitou ministra zahraničních věcí ČR Karla Schwarzenberga a primátora Hlavního města Prahy Pavla Béma.
„Podpora demokracie a starost o zajištění bezpečnosti jsou v dnešním světě úzce propojeny. Cílem konference je umožnit setkání státníků, politiků a expertů především s těmi, kteří svými postoji usilují o posílení demokracie ve svých zemích,“ uvádí zástupce pořadatelů, programový ředitel Pražského institutu bezpečnostních studií Jiří Schneider.

„Očekáváme, že hlavní projev k účastníkům konference přednese prezident Spojených států George W. Bush, který se zároveň setká s přítomnými disidenty a obhájci lidských práv. Z dalších osobností, které se jednání zúčastní, bych rád jmenoval v první řadě tři autory myšlenky této konference – bývalého disidenta a izraelského politika Natana Šaranského, bývalého prezidenta ČR Václava Havla a José María Aznara, bývalého španělského premiéra – ale také například estonského prezidenta Thomase Henrika Ilvese,“ doplňuje Jiří Schneider.

„V dnešním světě konfrontací neexistuje lepší zbraň než podpora demokracie,” komentuje téma konference Natan Šaranský a pokračuje: „Máme důvod věřit, že tato podpora bude úspěšná, protože každý člověk bez výjimky touží být svobodný. Toto důležité poselství mohou nejlépe předat právě disidenti, proto je tato konference jedinečná. Poskytne totiž tvůrcům politiky příležitost k přímému dialogu s těmi, kdo za demokracii bojují“.
„Nejde jen o morální odpovědnost, ale je také v životním zájmu každého, kdo žije v demokratických nebo svobodných podmínkách nebýt netečným k osudu lidí, kteří nemají takové štěstí, a nabídnout široké spektrum pomoci těm, kdo mají odvahu sloužit pravdě v režimech založených na lži,“ uzavírá Václav Havel.

Konference bude přístupná po oba jednací dny akreditovaným novinářům (více informací o podmínkách akreditace vám rádi zašleme). Vzhledem k nezbytným bezpečnostním opatřením a omezené kapacitě konferenčních prostor vás prosíme o akreditaci na níže uvedené adrese do 31. května (prosíme o zaslání čísla průkazu totožnosti). Dovolujeme si vás informovat, že pořadatelé si z výše uvedených důvodů mimo jiné vyhrazují právo akreditaci neudělit nebo omezit počet akreditovaných zástupců jedné redakce.

Máte-li zájem o další informace, případně zajištění rozhovoru s některým z jejích hostů, neváhejte se na nás obrátit. Seznam hostů, agendu a program konference přikládáme.

Pražský institut bezpečnostních studií (http://www.pssi.cz) je český nevládní think tank, jehož cílem je napomáhat budování spravedlivé, bezpečné a demokratické společnosti v České republice a dalších postkomunistických zemích. PSSI také analyzuje zahraničněpolitická a bezpečnostní témata v oblasti transatlantických vztahů. PSSI je úzce propojen s PSSI Washington Inc. (http://www.pssiwashington.org/), což je nevládní organizace zaměřená na rozvoj oboru bezpečnostních studií a podporu veřejné debaty o bezpečnostních otázkách v česko-amerických vztazích a Severoatlantické alianci.

The Adelson Institute for Strategic Studies at the Shalem Center v Jeruzalémě (http://www.shalemcenter.com) je izraelský think-tank, který se zabývá strategickými principy nutnými k řešení současných výzev, jimž čelí Izrael a západní společnost. Agenda Institutu zahrnuje řadu témat od demokracie a bezpečnosti k nacionalismu a terorismu. Shalem Center je nestranický akademický institut podporující původní výzkum témat důležitých ve veřejném životě. Díky publikacím, veřejným a uzavřeným přednáškám a studijním programům se Shalem Center daří podporovat diskusi mezi mysliteli, tvůrci politiky a budoucími lídry.

Foundation for Social Analysis and Studies (http://www.fundaes.es) je španělský think-tank, blízký středopravé straně “Partido Popular” a podporující osobní, politickou, ekonomickou a intelektuální svobodu. Cílem FAES je analyzovat současné globální výzvy a nacházet jejich řešení na základě hodnot západního světa. Tohoto cíle dosahuje pomocí publikační a vzdělávací činnosti a mezinárodních projektů.

Další informace na
www.democracyandsecurity.org
www.pssi.cz