ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 11193 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Forum 2000 o svobodě a odpovědnosti

0 Redakce 7.10.2007

Ve dnech 7. až 9. října 2007 proběhne v Praze již tradičně pod záštitou Václava Havla 11. výroční konference Forum 2000.

Sledujte živý přenos

Jejím hlavním tématem bude svoboda a odpovědnost. Různé aspekty tohoto tématu budou diskutovány ve čtyřech tematických panelech věnovaných svobodě a odpovědnosti v politice, mezinárodním právu, médiích a podnikání.

Mezi delegáty, kteří dosud potvrdili účast na konferenci, jsou hlavní zahraniční zpravodajka CNN Christiane Amanpourová; bývalá ministryně zahraničních věcí USA Madeleine Albrightová; ředitel Islamic Affairs Council v Marylandu Imám Mohamad Bashar Arafat; profesor politických věd a ředitel Institutu pro evropská studia na Hebrejské univerzitě v Jeruzalémě Šlomo Avineri; ekonomický reformátor a bývalý guvernér polské centrální banky Leszek Balcerowicz; primátor hl. města Prahy Pavel Bém; bývalý maďarský ministr financí Lajos Bokros; místopředseda vlády a ministr životního prostředí Martin Bursík; sociolog, spisovatel a bývalý velvyslanec Slovenska v USA Martin Bútora; bývalá ministerská předsedkyně Kanady Kim Campbellová; bývalý československý ministr zahraničních věcí Jiří Dienstbier; bulharský expremiér Philip Dimitrov; srílanský diplomat a bývalý kandidát na generálního tajemníka OSN Jayantha Dhanapala; americká religionistka Doris Donnellyová; íránská právnička, aktivistka na obranu lidských práv a nositelka Nobelovy ceny míru Širín Ebadíová; bývalý prezident a výkonný ředitel Heidrick&Struggles Ronald E. Gerevas; předseda správní rady Friedrich Naumann Stiftung Wolfgang Gerhardt; francouzský filozof André Glucksmann; prezident newyorské Carnegie Corporation Vartan Gregorian; šéfredaktor TEMPO Group z Indonésie Bambang Harymurti; bývalý prezident ČR Václav Havel; bývalý prezident Mosambiku Joaquim Chissano; zástupce šéfredaktora renomovaného německého týdeníku WirtschaftsWoche Michael Inacker; bývalý místopředsedy vlády pro ekonomiku Martin Jahn; generální guvernérka Kanady Michaëlle Jeanová; ředitel Světové banky pro Ghanu, Libérii a Sierru Leone Mats Karlsson; bývalý primátor Prahy Jan Kasl; bývalý prezident Chile Ricardo Lagos; prezident stavební společnosti Bovis Lend Lease Frank Lampl; generální ředitel globálního pivovarnického gigantu SABMiller Graham Mackay; spisovatel a diplomat ze Singapuru Kishore Mahbubani; šéfredaktor polského deníku Gazeta Wyborcza Adam Michnik; vůdce běloruské demokratické opozice Alexandr Milinkevič; senátor a bývalý ministr životního prostředí Bedřich Moldan; bývalý ministerský předseda Nového Zélandu a bývalý generální ředitel Světové obchodní organizace (WTO) Mike Moore; malajsijský komentátor a akademik Farish Noor; bývalý thajský ministr zahraničních věcí Surin Pitsuwan; francouzský politolog Jacques Rupnik; kubánský disident Oswaldo Payá Sardiñas; ministr zahraničních věcí ČR Karel Schwarzenberg; vůdčí osobnost zimbabwské opozice Trudy Stevensonová; francouzský právník a filantrop Jean-Guillaume de Tocqueville; americký akademik Aaron T. Wolf; předseda Arab American Institute v USA James Zogby; velvyslanec ČR v Izraeli Michael Žantovský a kazašský opoziční vůdce Galymžan Žakijanov.

Konference potrvá tři dny. Slavnostní zahájení proběhne v neděli 7. října večer v prostorách Pražské křižovatky (odsvěcený kostel sv. Anny na Starém Městě). Pracovní část se na druhý den přesune do Paláce Žofín, kde bude probíhat formou plenárního zasedání rozděleného do čtyř panelů.

V úterý 9. října se bude na Žofíně konat diskuze mezi významnými filozofy a představiteli různých náboženství v rámci každoročního projektu Fora 2000 Mezináboženský dialog. Téma kulatého stolu je Svoboda a odpovědnost z mezináboženského pohledu. Účastníci se budou také zabývat proměnami vztahu mezi „náboženským“ a „světským“ ve veřejné sféře dnešního světa. Nehrozí „kulturní válka“ mezi náboženským radikalismem a radikalismem sekulárním? Jak se v posledních letech proměňuje vztah mezi náboženstvím a politikou? Na co bychom měli být v budoucnu připraveni? Po skončení diskuse bude v kostele sv. Salvátora následovat mezináboženská meditace.

V průběhu konference bude současně probíhat řada doprovodných akcí – kulaté stoly, semináře, workshopy a výstavy. Mezi nimi i kulaté stoly s tématy: Mládež a radikalizace menšin v globálních městech a Ochrana vodních zdrojů na Středním východě – politika a alternativy financování.