ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 7280 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Floex si i díky Českému rozhlasu získal publikum největšího Eropského festivalu nové hudby

0 Redakce PLAY.CZ 5.2.2013

V pátek 13. ledna vystoupil Floex  v nizozemském městě Groningen, kde se konal 27. ročník hudebního festivalu EUROSONIC. Ten si klade za cíl propojovat profesionály z hudebního průmyslu s talentovanými kapelami z celé Evropy a umožnit jim, aby se dostaly do povědomí i za hranicemi svých zemí. Český rozhlas pravidelně každý rok zajišťuje účinkování českých umělců a kapel na tomto festivalu. Letos si vybral Tomáše Dvořáka neboli Floexe. Záznam vyprodaného koncertu si mohou posluchači pustit na Radiu Wave 14. února od 19:00 v pořadu Stage.

Festival EUROSONIC podporuje Evropská vysílací unie (EBU), jejímž členem je také Český rozhlas. Radio Wave díky tomu každý rok nominuje na festival českého umělce. „Nikdy není jisté, jestli pořadatelé českého interpreta do programu zařadí, protože zájem o účast na tak prestižní akci je velký. Interprety navržené Radiem Wave si ale dramaturgové festivalu zatím pokaždé vybrali. To se dá v celoevropské konkurenci považovat za úspěch a důkaz toho, že česká hudba může obstát i v zahraničí. Český rozhlas se jim tuhle možnost snaží díky svým mezinárodním aktivitám poskytnout,“ říká Tomáš Turek, šéfredaktor Radia Wave. Na festivalu tak v minulých letech hrály kapely DVA, Květy, Kill the Dandies a letos právě Floex.

Floexově holandskému koncertu předcházelo relativně náročné období. „Čas před festivalem byl docela dramatický. Náš klarinetista se vrátil úplně vyčerpaný ze svého třítýdenního turné po Číně, náš bubeník zase z Thajska a zpěvačka Sára bojovala s chřipkou,“ říká Tomáš Dvořák. Na vystoupení to ale podle všeho nebylo znát. „Koncert samotný jsme si opravdu užili. Hráli jsme v menším sále, v druhém patře divadla Grand Theatre, což byl pro nás ideální prostor. Máme radši intimnější místa. Reakce byly skvělé, bylo plno, lidé opravdu poslouchali a napojili se na naší hudbu. A to i přes to, že jsme protentokrát zahráli jen instrumentální set,“ dodává Tomáš.

Součástí festivalu je vždy také konference odborníků z hudebního průmyslu. Ti mají přednost při vstupu na koncerty, kde hledají interprety na letní festivaly nebo uzavírají dohody o distribuční spolupráci. V tom vidí Floex jednu z hlavních deviz EUROSONICu: „Pro nás je největším přínosem zkušenost z festivalu takového formátu a možnost vystrčit růžky někam za hranice ČR. Budiž toho důkazem, že za námi po koncertě přišel člověk, který nám nabídl booking a distribuci právě v Nizozemsku. Můj nový label Denovali Records s nimi už plánuje menší turné na tento rok.“
Floexe před vystoupením oslovil také Jan Sneum, dánský hudební novinář a předseda skupiny EUROSONIC, která má v Evropské vysílací unii na starosti mezinárodní hudební projekty a spolupráci se stejnojmenným festivalem. Jan Sneum Českému rozhlasu sdělil, že to byl právě Floex, který ho z interpretů vystupujících na festivalu nejvíce zaujal: „Když jsem si procházel program letošního EUROSONICu, ze všech interpretů jsem si chtěl poslechnout právě Floexe. Slyšel jsem jeho skladbu na kompilaci, která k festivalu vyšla, a zároveň jsem věděl, že Radio Wave pokaždé vybírá zajímavé kapely – před dvěma lety například Květy. Domluvil jsem si s ním rozhovor, během kterého jsem pochopil, že Tomáš Dvořák je osobnost a umělec, o kterém se chci dozvědět víc.“ Rozhovor s Floexem tak zazní v jeho rozhlasovém pořadu a do dánského éteru se dostanou Floexovy nové skladby. Díky účasti na festivalu už jeho hudbu pouští i Radio France. Záznam koncertu také odvysílá Radio Wave 14. února od 19:00 v pořadu Stage.

Kompilaci nejzajímavějších kapel festivalu EUROSONIC 2013 včetně Floexovy skladby Veronika´s Dream si můžete pustit zde a zde.

 Eurosonic_photo-Bart Heemskerk Floex_live

Poslouchejte Radio Wave online