ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 4925 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Dyškanti zahrají adventní a vánoční hudbu

0 Redakce PLAY.CZ 14.12.2012

Přijměte naše pozvání v neděli 16. prosince od 19 hodin na adventní koncert ve Studiovém sále Českého rozhlasu České Budějovice v ulici U Tří lvů 1.Adventní a vánoční hudbu na rožmberském dvoře představí soubor Dyškanti s uměleckým vedoucím Martinem Horynou. Pořad uvádí Petr Kronika.

V programu zazní hudba spjatá s obdobím adventu a Vánoc, kterou mohli poslouchat také poslední Rožmberkové, tedy Vilém z Rožmberku a jeho bratr Petr Vok. Zazní ukázky z několika hudebních tisků, které zachycuje katalog Rožmberské knihovny, a z rukopisu, ze kterého se zpívalo v kostele svatého Víta v Českém Krumlově.

Vokální soubor Dyškanti vznikl v roce 1982. Během třiceti let jeho existence se v něm vystřídala celá řada zájemců o interpretaci staré hudby a pro některé z nich to byl dokonce začátek úspěšné profesionální kariéry. Soubor se věnuje hlavně duchovní hudbě české renesance, neuzavírá se však ani hudbě středověku a baroka a v posledních letech také hudbě světské a instrumentální.

Repertoár souboru těží především z výzkumné činnosti svého vedoucího Martina Horyny, hudebního historika, editora památek staré české hudby a hudební teorie a pedagoga na Jihočeské univerzitě. Velká část repertoáru pochází z jeho práce s prameny české hudby 14. – 17. století a soubor má to štěstí, že tyto zapomenuté hodnoty uvádí v novodobých premiérách.

Záznam koncertu s překrásnou sváteční atmosférou uslyší posluchači na frekvencích Českého rozhlas České Budějovice (106,4 MHz pro jižní Čechy, 88,2 MHz pro Slavonicko a Dačicko anebo na internetu budejovice.rozhlas.cz) na Štědrý den ve 14. hodin.

Vstup je volný, místenky budou k vyzvednutí v recepci Českého rozhlasu České Budějovice v ulici U Tří lvů 1 hodinu před začátkem koncertu.

Další informace i mnoho praktických tipů je k dispozici na webových stránkách budejovice.rozhlas.cz a na facebook.com/cbrozhlas.

Poslouchejte ČRo České Budějovice online