ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 7730 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Dubnová výstava fotografií Jaroslava Havlíka

0 Redakce PLAY.CZ 3.4.2013

  Zveme Vás na výstavu fotografií Jaroslava Havlíka z cest po Nepálu a Tibetu. Přijďte nahlédnout do himálajské krajiny, extrémní svou krásou, nehostinností a monumentálností, a do každodenních životů místních obyvatel. Možná při pohledu na fotografie vycítíte odpověď na otázku o smyslu života, kterou si kladou lidé v různých dobách, kulturách i místech.

Jaroslav Havlík se narodil roku 1952 v Praze na Vinohradech, skoro 20 let žil v Bavorsku. Vystudoval strojní průmyslovku, ale ze všech strojů a přístrojů ho vždy nejvíc zajímaly fotoaparáty. Po emigraci v roce 1982 se jeho objektiv obrátil k horám. Už v roce 1990 při své první cestě do Nepálu zcela propadl Himálajím, později svůj zájem rozšířil o jihovýchodní Asii. Od návratu z emigrace bydlí v Člunku u Jindřichova Hradce. Své negativy a zvětšeniny sám zpracovává, paspartuje a rámuje. Po několika výstavách v Bavorsku, Dobříši, Jindřichově Hradci a Praze nyní vystavuje v Českých Budějovicích.

Jaroslav Havlík je vnímám jako fotograf exotických krajin. S přesností až dokumentaristickou mapuje nejenom tvář země, ale i tváře jejích obyvatel. Zdálo by se, že v tak výjimečném prostředí stačí jen mačkat spoušť a doma pak vytahovat z lázně jeden krásný snímek za druhým. Ale, fotit v horách znamená nosit kromě běžné turistické výbavy ještě šest až deset kilo výbavy fotografické. Znamená to, sundat rukavice a vyměnit film v dvacetistupňovém mrazu, hledat optimální místo na fotku, zatímco ostatní vyčerpaně oddechují, být připraven k akci, jakmile zazní zvonky na krku horských koníků nebo jaků.

To, že z jeho snímků dýchá mrazivý himálajský vzduch, vůně tyčinek a jačího trusu nebo rozlehlá osamělost Tibetské náhorní plošiny, není jen otázka mačkání spouště. Nejde jen o zprostředkování výjimečných zážitků, ale o předání lásky a hlubokého obdivu ke krajině, horám i lidem.

Výstavu můžete zhlédnout u šálku dobré kávy v pracovních dnech mezi 9. a 18. hodinou ve Výstavním prostoru denní kavárny v budově Českého rozhlasu České Budějovice v ulici U Tří lvů 1 do konce dubna.

Další informace i mnoho praktických tipů je k dispozici na webových stránkách budejovice.rozhlas.cz a na facebook.com/cbrozhlas.

Poslouchejte ČRo České Budějovice online

Výstava fotografií z cest po Nepálu a Tibetu (Jaroslav Havlík)1 Výstava fotografií z cest po Nepálu a Tibetu (Jaroslav Havlík)2 Výstava fotografií z cest po Nepálu a Tibetu (Jaroslav Havlík)4  Výstava fotografií z cest po Nepálu a Tibetu (Jaroslav Havlík)3