ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5385 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Do Studia 1 Českého rozhlasu Ostrava zavítá skupina Javory

0 Redakce PLAY.CZ 22.6.2015

V pondělí 22. června od 18.00 hodin zahraje v hudebním Studiu 1 Českého rozhlasu Ostrava brněnská skupina Javory, ve které hrají sourozenci Ulrychovi. Koncert vysílaný v přímém přenosu na frekvencích Českého rozhlasu Ostrava bude možné sledovat i na YouTube.

Sourozenci Ulrychovi působí na české hudební scéně přes půl století. Jejich první písně vznikají od poloviny šedesátých let. Nejdříve hrají v bigbeatové kapele Vulkán s názvuky folk rocku, poté autorsky působí v rockovější kapele Atlantis. V roce 1969 natáčí s orchestrem Gustava Broma monotématickou LP Odyssea, jednu z prvních fúzí rockové kapely a big bandu. Nahrávka však putuje z důvodu normalizace a angažování Petra Ulrycha v ilegálním vysílání rozhlasu během srpna 1968 do trezoru. Postih pro Petra Ulrycha, v podobě zákazu veřejného vystupování, znamená z důvodu společného vystupování fakticky i postih pro jeho sestru Hanu. Přesto Hana v roce 1971 vyhrává Zlatou Bratislavskou Lýru. Petr se postupně začne vymezovat jako autor písní. V tomto období jsou sourozenci ovlivněni moravským folklorem a vznikají Javory jako předobraz československé world music. Vzniká několik monotématických alb – Nikola Šuhaj loupežník, Meč a přeslice, Markéta Lazarová. Souběžně také vytvářejí scénickou a filmovou hudbu – Sonáta pro zrzku, O statečném kováři, Radúz a Mahulena, Legenda, Koločava, My holky z městečka, Díky za každé nové ráno.

V roce 1993 se skupina Javory stabilizuje do dnešní podoby. Přicházejí manželé Kateřina Štruncová (housle, zobcové flétny) a Dalibor Štrunc (cimbál). Sourozenci Ulrychovi úzce spolupracují také s Městským divadlem v Brně. Celé společné autorské období sourozenců Ulrychových je provázeno i jejich sólovými projekty, které se dotýkají rozmanitých muzikantských poloh. Některé ze svých sólových písní hrají s Javory, i když v jiné úpravě.

Koncert skupiny Javory, tradičně přístupný veřejnosti, začíná v 18.00 hodin. Vstupenky v hodnotě 99,- Kč lze zakoupit v předprodeji a v den koncertu na recepci Českého rozhlasu Ostrava a v Ostravském informačním servisu. Koncert vysílaný v přímém přenosu na frekvencích Českého rozhlasu Ostrava bude zároveň z hudebního Studia 1 živě přenášen na oficiálním YouTube kanále Českého rozhlasu.

Český rozhlas Ostrava naladí posluchači na frekvencích: REGION 99,0 FM * Ostravsko 107,3 FM * Těšínsko 105,3 FM * Opavsko 102,6 FM * Bruntálsko 95,5 FM nebo také na internetových adresách: http://www.rozhlas.cz/iradio/zive_regionalni a www.play.cz/cesky-rozhlas-ostrava.

Poslouchejte ČRo Ostrava online