ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 9339 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Do kin jde Soukromý vesmír

0 Redakce 19.1.2012

Dějiny jedné rodiny zaznamenala Helena Třeštíková ve svém zatím nejdelším časosběrném projektu, který vstoupí 26. ledna do českých kin. Film Soukromý vesmír natáčela 37 let a zachytila v ohromující šíři život členů jedné obyčejné české rodiny od 70. let až do současnosti

Manželé Kettnerovi a jejich děti nevedou tak dramatický život jako hrdinové předchozích režisérčiných filmů Marcela, René a Katka, ale právě díky tomu je jejich zcela běžný život poutí napříč nejen vzpomínkami této rodiny, ale i našimi vzpomínkami. Film do českých kin uvede společnost Aerofilms.

Helena Třeštíková začala sledovat s filmovým štábem svou kamarádku Janu v roce 1974. Jana tehdy čekala první dítě s manželem Petrem a právě život jejich syna Honzy je osou tohoto filmu. Snímek zachycuje život rodiny Kettnerových, který byl stejně obyčejný jako životy všech ostatních rodin v Československu.

Právě v oné všednosti však tkví síla filmu – zdánlivě banální okamžiky dětství jako první zoubky či nástup do školy se tu setkávají s proměnami představ o rodičovství a naší rolí ve světě, střetávají se společenskými proměnami země i proměnami rolí v samotné rodině. „Natáčet poklidně plynoucí všední život bylo vždycky mým filmařským snem,“ říká Třeštíková. „Už i proto, že je to mnohonásobně obtížnější a tím i lákavější než život plný zvratů.

tz