ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5701 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Daruj krev lámala rekordy

0 Redakce PLAY.CZ 5.5.2010

Akce Daruj krev s Českým rozhlasem Ostrava a generálním partnerem ArcelorMittal Ostrava proběhla se skvělými výsledky. Dnes po 12té hodině celá akce skončila odběry v Nemocnici s poliklinikou v Karviné. Během obou dnů přišlo celkem 421 dárců, což je nárůst o 50 dárců oproti loňskému termínu. Patron akce Víťa Dostál přišel povzbudit dárce krve do Krevního centra FNO v Ostravě.

První letošní termín pravidelné dobročinné akce Českého rozhlasu Ostrava a generálního partnera ArcelorMittal Ostrava na podporu bezplatného dárcovství krve proběhl v termínech 4. a 5. května v pěti transfuzních stanicích nemocničních objektů Moravskoslezského kraje. V úterý 4. května mohli dárci krve přijít do transfuzních stanic v Ostravě-Porubě, ve Frýdku-Místku, v Opavě a v Třinci. Dnes, ve středu 5. května, akce skončila odběry v transfuzní stanici Nemocnice s poliklinikou Karviná-Ráj.

Celkem se akce zúčastnilo 421 dárců. Z toho 289 byli dárci krve a 132 dárců darovalo plazmu. Potěšující je, že se zvedl jak celkový počet dárců krve, tak i prvodárců, zvláště kdy v posledních letech transfuzní stanice zaznamenávají celkový úbytek dárců. „Loni přišlo v průměru na jednu akci 371 dárců krve i plazmy. Nyní v květnovém termínu tedy přišlo o 50 dárců více. Zvedly se nám i čísla prvodárců. Loni jich přišlo v průměru na akci 47, teď celkem 64 prvodárců,“ chválí čísla ředitel ostravské stanice Českého rozhlasu Igor Horváth.

Patron akce, známý cestovatel na jízdním kole, Víťa Dostál dorazil do ostravského Krevního centra po osmé hodině. Dárcům krve čekající na odběr zpříjemnil chvíle vyprávěním vlastních dobrodružných zážitků z cest. K tomu mu pomohly i fotografie, které prezentoval na velkoplošné televizi. „Bylo mi opravdu ctí stát se patronem této dobročinné akce,“ řekl když se odpoledne s dárci krve loučil. „Chci panu Dostálovi poděkovat za překrásnou atmosféru, kterou vytvořil na Krevním centru včera při akci s Českým rozhlasem Ostrava a ArcelorMittal Ostrava. Slova chvály našeho personálu i dárců nebraly konce. Byla to jedna z nejlepších akcí v poslední době pro naše dárce,“ řekla Naděžda Kalužová, manažer marketingu Krevního centra v Ostravě.

„Bezpříspěvkové dárcovství krve má v naší společnosti již dlouhodobou tradici. Každoročně bývají desítky našich zaměstnanců mezi oceňovanými dárci krve. Chtěli jsme však bezpříspěvkové dárcovství krve ještě více podpořit, proto se ArcelorMittal Ostrava stal generálním partnerem darování krve s Českým rozhlasem Ostrava. Tím samozřejmě naše aktivity nekončí, plánujeme další podporu dárcovských aktivit a činnosti Krevního centra v Ostravě,“ vysvětluje personální ředitel hutní společnosti Ctirad Lolek, který se do akce, spolu s dalšími hutníky, rovněž zapojil.

Český rozhlas Ostrava a ArcelorMittal Ostrava touto akcí apelují hlavně na dobrovolnost a bezplatnost darování nejcennější tekutiny. Dárci, kteří se této akce zúčastnili přesto neodešli s prázdnou. Každý z dárců získal dárky od partnerů akce a vstupenku na galakoncert Letní Slunohrad. Na ostravské prvodárce tentokrát čekal dárek navíc. Přímo od Víti Dostála získali knížku o jeho putování po americkém kontinentě s názvem „Panamericana má láska“ i s jeho podpisem.

Galakoncert Českého rozhlasu Ostrava s názvem Letní Slunohrad proběhne na Slezskoostravském hradě v úterý 22. června. Na galakoncertě vystoupí Ostravský rozhlasový orchestr pod vedením Borise Urbánka, který doprovodí známé umělce: Lucii Bílou, Martina Chodúra, Helenu Zeťovou, Markétu Konvičkovou, Ashleyho Slatera, Pavola Hammela a Jaromíra Löfflera.

Akce „Daruj krev s Českým rozhlasem Ostrava a ArcelorMittal Ostrava“ proběhne letos v Moravskoslezském kraji ještě v říjnovém měsíci.

Poslouchejte ČRo Ostrava online