ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 9366 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

ČRo Ostrava zve na masopustní veselí v Rožnově pod Radhoštěm

0 Redakce PLAY.CZ 19.2.2014

ČRo Ostrava zve na masopustní veselí v Rožnově pod Radhoštěm

V sobotu 22. února bude patřit Dřevěné městečko ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm tradičnímu masopustnímu bujarému veselí. Posluchači stanic Český rozhlas Ostrava a Olomouc mohou být u toho. Dvouhodinový přímý přenos plný hudby, tance, veselí a historie fašanku začne v 10.00 hodin.

Průvodkyněmi masopustního reje v přímém přenosu budou Iva Piskalová a Kateřina Huberová z Českého rozhlasu Ostrava. „Před velikonočním půstem si dopřejeme i dobrého jídla. Ne nadarmo se v tomto čase koná nejvíce zabíjaček. I v Dřevěném městečku se potkají řezníci a budou soutěžit o nejlepší klobásku a tlačenku,“ říká jedna z moderátorek Kateřina Huberová.

Dvouhodinový přímý přenos z valašského Masopustu naladí posluchači Českého rozhlasu Ostrava a Českého rozhlasu Olomouc v sobotu 22. února od 10.00 hodin na těchto frekvencích: www.rozhlas.cz/vysilace/portal. Přímý přenos lze poslouchat také přes internet na adresách www.rozhlas.cz/iradio/zive_regionalni nebo www.play.cz/radio/cesky-rozhlas-ostrava a www.play.cz/radio/cesky-rozhlas-olomouc.

MASOPUST

Tento lidový svátek byl vždy ve znamení zábav a bujarého veselí a vyvrcholil v posledních dnech masopustu, kterým se na Valašsku říkalo fašank nebo také končiny. Masopust začínal už svátkem Tří králů a pokračoval až k Popeleční středě, kterou začíná 40denní půst před Velikonocemi. O masopustu se v každém domě smažily koblihy či boží milosti, které neodmyslitelně patřily do jídelníčku tohoto období. Typickou součástí závěru masopustu byly obřadní obchůzky a rej maškar.

„Obyčejů a zvyků v poslední masopustní dny bylo mnoho, každá vesnice – každý kraj byly něčím odlišné, měly svá specifika. Všude se ale období radostí a rozverností uzavíralo závěrečnou večerní zábavou, na kterou často zvala muzika vyhrávající na návsi,“ vysvětluje mluvčí Valašského muzea v přírodě Petra Valíčková.

Zábava byla spojena s pochováváním basy, kdy po parodii pohřbu byla za „velkého“ pláče vynesena basa či figurína ze sálu a slavnostně „pohřbena“. To vše na znamení, že čas nevázaného veselí definitivně skončil a nastal čas půstu.

Kompletní program akce v Dřevěném městečku zde: www.vmp.cz/cs/uvod/kalendar-akci/masopust.html

Poslouchejte ČRo Ostrava online