ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5875 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Cizinec přichází do města na Radiu 1

0 Redakce PLAY.CZ 10.3.2011

Od 10. do 23. března na Radiu 1 ve znovuobnovené premiéře uvedeme unikátní rozhlasovou hru z původní produkce Radia 1 Cizinec přichází do města. Každý všední den v 16:00 bude vysílán jeden díl a hře se budeme věnovat také 23. března od 21:00 v diskusním pořadu Zátiší. Hra Cizinec přichází do města z pera scénáristů Davida Skoumala a Ondřeje Štindla byla na Radiu 1 vysílána pravděpodobně v roce 1992.

Původním záměrem rozhlasové hry Cizinec přichází do města bylo pobavit posluchače rockery a přinést do rádia více mluveného slova. Dalším důvodem byla nevytíženost tehdejší produkce, která vytvářela reklamní spoty Radia 1 a protože v té době nebylo v éteru zdaleka tolik reklamních spotů jako dnes, hra vznikla vlastně z kreativního přetlaku. Scénáristé David Skoumal a Ondřej Štindl (který nedávno za scénář k filmu Pouta získal Cenu českých filmových kritiků a Českého lva) psali hru díl od dílu a zápletka se tak vyvíjela za pochodu.

Celou hrou se rovněž prolíná posluchačská soutěž, resp. tajná číselná šifra, o které si nikdo z původních tvůrců nepamatuje, jestli je stále funkční. Souvětí, které z šifry posluchači vyluštili v 10. díle, bylo tehdy vstupenkou do reálné hry, probíhající v čističce odpadních vod zvané „sračkárna“, dnešním Ekotechnickém muzeu. Reálné hry v kanálech čističky se zúčastnilo zhruba 20-30 lidí, kteří byli tehdy za statečnost odměněni symbolicky potřesením ruky a pozvánkou na drink v dnes již neexistující kavárně Jednorožec s harfou.

Hra se nahrávala v AE Studiu Landscape v Hloubětíně a uslyšíte v ní excelentní herecké výkony, ať už stávajících moderátorů Ondřeje Štindla a Stanislava Zímy nebo bývalých kolegů Michala Máky, Mirka Šulce a Jardy Jehličky. Hudbu složil a nahrál David Skoumal.

Protože v roce 1992 nebyla hra archivována, podařilo se ji rekonstruovat jen díky úsilí našich posluchačů a našeho bývalého technika Jaroslava Jehličky.

O historii Radia 1:
Radio 1 zahájilo vysílání jako Radio Stalin v říjnu 1990 coby součást výstavy Totalitní zóna, která se konala v útrobách bývalého Stalinova pomníku v Praze na Letné. Šlo o první nestátní rozhlasové vysílání po mnoha desetiletích a Radio Stalin si velmi rychle získalo mnoho příznivců. Následovalo zabavení vysílačky a petice s 30 000 podpisy pro jeho obnovení. Od 15. února 1991 následovalo druhé pirátské vysílání pod názvem Radio Ultra, až radio 25. března 1991 konečně získalo oficiální licenci pod současným názvem Radio 1.

Během uplynulých dvaceti let prošlo Radio 1 nesčetnými změnami, vystřídalo se v něm mnoho zajímavých osobností, ale jeho poslání zůstalo stejné: být otevřené všem formám kvalitní alternativní hudby a kultury vůbec.

Radio 1 – 20 let alternativy bez playlistu

Radio 1 je možné poslouchat na frekvenci 91,9 FM nebo po internetu na www.radio1.cz

Poslouchejte Radio 1 online