ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 23967 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Český rozhlas spouští novou jazzovou stanici

0 Redakce PLAY.CZ 7.3.2013

Počínaje 1. březnem získali čeští jazzoví příznivci nový program určený pouze jim. V digitálních sítích začala vysílat nová stanice Český rozhlas Jazz, která je tak historicky první jazzovou stanicí v českém éteru.

Pro českou hudební scénu se jedná o významný zlom, kterého jsou si vědomi hlavně jazzoví fanoušci. „Navzdory všem obtížím se českému jazzu v posledních letech velmi daří: vznikly dvě jazzové katedry na vysokých školách, mladá generace nasává inspirace v zahraničí, vychází o poznání více jazzových desek než dříve. Na tento trend proto navázal Český rozhlas se svou novou jazzovou stanicí,“ vysvětluje autor projektu Petr Vidomus.

Stanice Český rozhlas Jazz je tak splněním snů posluchačů, kteří v českém prostředí postrádali jazzový kanál srovnatelný s podobnými projekty v zahraničí. „Je to obdoba naší digitální stanice D-Dur, ale pro jazzmany. Těm chceme nabídnout ještě větší dávku jazzu než doposud, navíc ve vysoké kvalitě zvuku,“ upřesňuje Vidomus. Český rozhlas Jazz vysílá v časech od 0:00 do 16:00 v digitálních sítích DAB, DVB-T (set-top box) a DVB-S (satelit) na kanálu sdíleném se stanicí ČRo Plus. Na internetu vysílá celodenně.

Hlavními hesly vystihujícími program nové stanice jsou aktuálnost, pestrost a svěžest. „Nechceme prezentovat vyčpělou podobu žánru. Americký be-bop a swing vysílají na internetu tisíce rádií z celého světa, a navíc je hrajeme i na Vltavě. Zkušenosti z Francie nebo Polska ukazují, že jazzové rádio lze dělat i moderním dynamickým způsobem, který osloví mladší posluchače a může mít i širší dosah.“

Český rozhlas Jazz navazuje na projekt internetového jazzového vysílání, které probíhá už dva roky. S rozšířením do DAB/DVB-T se posluchači dočkají nejen lepší dostupnosti svého oblíbeného žánru, ale také obohacení žánrového spektra a doplnění o nové pořady. „Mezi nimi je vlajkovou lodí pravidelný Rozhovor měsíce s význačnými osobnostmi českého i světového jazzu. Přibyly čtvrteční Jazzové novinky s aktuálními tipy na koncerty a desky. Tyto i další pořady jsou součástí ucelené řady Jazz na druhou, která od pondělí do pátku nabízí jazzové pořady s větším podílem mluveného slova,“ vysvětluje dramaturg Petr Vidomus.

Pravidelná řada Fokus (denně v 6:00 a 18:00) přinese užší tematické výběry zaměřené na určité jazzové žánry (např. free-jazz, nu-jazz, jazzrock, bop). Nebudou chybět reprízy úspěšných jazzových pořadů ze stanice Vltava a novinkou je průvodní slovo vysíláním, které mají na starost zkušení jazzoví redaktoři.

Při vývoji nové jazzové stanice bylo využito redakčních a technických rezerv Českého rozhlasu Vltava, což také znamená nízké náklady v porovnání se srovnatelnými projekty. „Je to jednoduché: máme přece neskutečné množství archivních jazzových nahrávek, kvalitní redaktory, a také kontakty. Byla by chyba tohoto zázemí nevyužít,“ dodává Lukáš Hurník, šéfredaktor Českého rozhlasu Vltava.

Samozřejmostí projektu je web jazz.rozhlas.cz, kde posluchači naleznou aktuální jazzové zpravodajství, tipy na koncerty a zajímavá alba, pravidelně vypisovanou soutěž a také archiv jazzových pořadů stanic Českého rozhlasu.