ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 7801 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Český rozhlas plní sny jazzových fanoušků – jazzovou stanici naladí 24h denně v každé TV

0 Redakce PLAY.CZ 30.5.2013

Český rozhlas přináší další novinku pro příznivce jazzu. Poté co v březnu letošního roku spustil novou stanici Český rozhlas Jazz, zahájí 3. června 2013 její rozšířené 24 hodinové digitální vysílání. Posluchači, kteří dosud chtěli tuto stanici naladit na své televizi, mohli tak učinit pouze do 16 hodiny, poté ji střídala stanice Český rozhlas Plus. Od 3. června bude mít každá z těchto dvou stanic vlastní digitální kanál.

Český rozhlas, kromě jazzových pořadů na stanici Vltava, podporoval ucelené jazzové vysílání již od roku 2011, kdy spustil internetový projekt Euro Jazz. Od té doby se myšlenka dále vyvíjela: z původně striktně internetového rádia vznikla letos v březnu regulérní jazzová stanice pod názvem Český rozhlas Jazz a začala vysílat ve všech digitálních sítích.

Pro českou hudební scénu se jedná o významný zlom, kterého jsou si vědomi hlavně jazzoví fanoušci. „Navzdory všem obtížím se českému jazzu v posledních letech velmi daří. Vznikly dvě jazzové katedry na vysokých školách, mladá generace nasává inspirace v zahraničí, vychází o poznání více jazzových desek než dříve. Právě na tento trend jsme chtěli novou jazzovou stanicí navázat,“ říká Petr Vidomus, hudební dramaturg Českého rozhlasu Jazz.

Rozhlas si byl vědom toho, že plnohodnotné jazzové rádio dosud v ČR nemá tradici. Existují sice některé internetové projekty, ty ale mnohdy neosloví více než pár desítek posluchačů. Inspiraci pro ČRo Jazz čerpal hlavně v zahraničí. „Nechceme prezentovat vyčpělou podobu žánru. Osobně jsem hledal paralely hlavně ve Francii, Británii a Polsku. Hlavními hesly vystihujícími program nové stanice jsou aktuálnost, pestrost a svěžest. Chtěli bychom ukázat, že držet krok s dobou, s vývojem na světové či evropské scéně, ještě nemusí znamenat nepřístupnost,“ doplňuje Vidomus.

Český rozhlas Jazz vysílá ve všech digitálních sítích, to znamená, že jej posluchači naladí v televizních set-top boxech, na satelitu, v kabelové televizi, digitálním rozhlasu (DAB) a samozřejmě na internetu. Horkou novinkou je od června rozšíření programu na 24 hodin denně i v digitálních sítích.

Poslouchejte ČRo Jazz online