ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 8794 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Český rozhlas Ostrava se aktivně zapojí do prvního ročníku Ostravské literární noci

0 Redakce PLAY.CZ 10.10.2016

Ostravská literární noc nabídne literaturu ve všech podobách na zajímavých místech v centru Ostravy. Návštěvníci se mohou těšit na netradiční čtení, přednášky na atraktivních místech nebo poslech rozhlasových her v duchu Williama Shakespeara v útrobách Českého rozhlasu Ostrava. Akce, která proběhne ve středu 12. října od 18:00 hodin v centru Ostravy, je pořádána v rámci projektu Shakespeare Ostrava 2016. Vstup je volný.

Vedle již tradičních nocí (jako je například Muzejní noc, Noc kostelů, divadel a další) nebyla doposud v Ostravě pořádána Literární noc. V České republice je na řadě míst dobře znám model Noci literatury, v rámci kterého probíhají veřejná čtení evropské literatury v překladu na atraktivních, běžně nedostupných místech. „Ale to by nebyla Ostrava, aby noc, která má být věnována literatuře, nepojala po svém. Vznikl tak nápad na Ostravskou literární noc, do které se zapojily známé kulturní instituce. A protože celé město Ostrava žije velkým projektem ostravské kulturní scény – Shakespeare Ostrava 2016 – stal se Shakespeare tématem i prvního ročníku Ostravské literární noci,“ řekla k premiérovému ročníku za pořadatele akce Marcela Bednaříková, tisková mluvčí Národního divadla moravskoslezského. A atraktivní, běžně nedostupná místa? V centru Ostravy o ně nebude nouze!

Český rozhlas Ostrava zavede své návštěvníky do historického foyeru za recepcí na zrenovované dřevěné schodiště a bývalý přijímací předpokoj v prvním patře. Zde budou přes aparaturu k poslechu Minutové hry na téma William Shakespeare, respektive hry inspirované díly Williama Shakespeara. „Celkem bude k poslechu pět her. Z toho tři se natočily v režii Českého rozhlasu Ostrava nedávno, na začátku září. Dvě z nich se natáčely klasicky ve studiu Českého rozhlasu a zbývající s názvem William dobyvatel se točila v šatně herců Národního divadla moravskoslezského. Pro příchozí také plánujeme teplé osvěžení v podobě anglického ‚čaje o páté‘,“ dodává za Český rozhlas Ostrava manažer komunikace Daniel Martínek. Veřejné poslechy her proběhnou ve třech časech – v 18:30, 19:30 a 20:30 hodin.

Národní divadlo moravskoslezské pozve příznivce literatury do prostoru s názvem „Dvanáctka“. Prostor se nachází na ulici Čs. legií 12 (v bývalé prodejně vstupenek) a vstupuje se do něj vedle předprodeje NDM. Toto tajemné místo bude v rámci Ostravské literární noci oživeno Shakespearovými sonety, které budou ztvárněny nejen slovem, ale také tancem!

V prostoru Filozofické fakulty Ostravské univerzity, konkrétně ve studovně FF, se budou konat hned dvě přednášky. První přednáška na téma Bylo, je a bude – dílo Williama Shakespeara na ostravských scénách bude v režii Dr. Alice Olmové z Fakulty umění OU (katedry sólového zpěvu). Doktorka Olmová představí krátký průřez inscenacemi W. Shakespeara, které se objevily v letech dávných i nedávných na ostravských jevištích.

Druhou přednášku, aneb Povídání o tom, jak se dělá kniha na velkou soutěž „Designer Bookbinders International Bookbinding Competition 2013“, co tomu předchází, kolik můžete do práce dát energie a o radosti, když se dílo podaří, si připraví Doc. PhDr. Eliška Čabalová z Fakulty umění OU (katedry grafiky a kresby).

V pouhých deseti minutách vysvětlí dva herci z Divadla Petra Bezruče, co se ve světově proslulé tragédii, kterou každý zná, ale nikdo ji pořádně nerozumí, stane. Herce v programu Být, nebo nebýt? Hamlet ve zkratce! mohou potkat cestující v tramvaji č. 8 ve směru Elektra – Svinov mosty horní zastávka a zpět, později pak také v prostoru „Dvanáctky“.

Divadlo Stará aréna ráda oživuje netradiční prostory a stejné to bude i na Ostravské literární noci. Tři uvěznění holubi, dvě herečky a jeden balkon ukrytý v srdci Ostravy. Tolik prozrazuje Stará aréna k programu s názvem Hledá se Romeo, aneb Shakespeare to nedomyslel.

Poslouchejte ČRo Ostrava online