ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 4873 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Český rozhlas Jazz vyhodnotil nejlepší jazzová alba

0 Redakce PLAY.CZ 29.5.2015

Český rozhlas Jazz vydal katalog všech jazzových alb, která vyšla v roce 2014. Pod názvem Česká jazzová sklizeň se skrývá nejen soupis vydaných nahrávek, ale také anketa jazzových odborníků o nejlepší album uplynulého roku nebo databáze jazzových klubů. Více než třicetistránková publikace vyšla v tištěné i on-line verzi.

Anketu i katalog Česká jazzová sklizeň vydává stanice ČRo Jazz druhým rokem, letos poprvé však vychází nejen v elektronické, ale i tištěné podobě. „Myslím, že jde o počin, který potěší každého jazzového příznivce. Ti jej mohou získat zdarma v každém dobrém jazzovém klubu, případně si o něj napsat,“ vysvětluje Petr Vidomus, dramaturg ČRo Jazz.

Jak je zřejmé i z vydaného katalogu, také loňský rok byl pro český jazz velice plodný. „Napočítali jsme 42 vydaných desek českého jazzu, což je ještě o pár položek více, než v loňském roce. Někteří z českých jazzmanů, jako Jana Koubková, Noční optika nebo Emil Viklický, vydali během roku dokonce více titulů,“ dodává Vidomus.

Protože v takovém množství se neorientuje snadno, oslovil rozhlas také několik jazzových odborníků (publicistů, promotérů), aby tyto nahrávky zhodnotili a vybrali podle svého tu nejlepší. „O určení žebříčku či pořadí jsme se nesnažili, přesto můžeme prozradit, že vedle zavedených jmen (Vertigo, Honzák, Hrubý, Najponk) tentokrát bodovala také mladá pražská formace E-Converso,“ upřesňuje dramaturg jazzového rádia.

Česká jazzová sklizeň není jediným pokusem o zmapování jazzové produkce uplynulého roku. V letošním roce se však poprvé představuje nejen jako anketa a katalog, ale mapuje jazzovou scénu podrobněji. Její součástí je velká databáze jazzových klubů, festivalů, jazzových škol či skladatelských soutěží. Dvaatřicetistránkovou brožuru distribuuje Český rozhlas zdarma na vybraných jazzových festivalech a ve většině jazzových klubů, posluchači si ji mohou také stáhnout v pdf nebo prolistovat zde.

Česká jazzová sklizeň 2014 – nejvýše hodnocená alba:
E Converso – Konspirační melodie
Pavel Hrubý – Between the Lines
Jaromír Honzák – Uncertainty
Vertigo – Taj
Najponk – A Child is Born

Petr Vidomus Foto Tomáš Vodňanský

Poslouchejte ČRo Jazz online