ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 20740 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Český rozhlas Jazz vybral nejlepší jazzová alba roku 2015

0 Redakce PLAY.CZ 25.2.2016

Český rozhlas Jazz vydal katalog všech českých jazzových alb, která vyšla v roce 2015. Zároveň vyhlásil výsledky ankety jazzových odborníků, kteří za nejlepší loňské album zvolili bigbandovou nahrávku Concept Art Orchestra.

 Českému jazzu se daří,“ říká Petr Vidomus, dramaturg stanice ČRo Jazz, „Stížnosti na stav scény zde byly a budou, nicméně je třeba vidět i druhou stranu mince: neutuchající zájem mladšího publika, znatelný vliv nové generace hudebníků se zkušenostmi ze zahraničních škol      a v roce 2015 nepochybně inspirativní vklad nových jazzových skladatelů,“ vysvětluje dále. Tento trend dle něj ilustruje i vítěz ankety jazzových odborníků – album bigbandu Concept Art Orchestra (Prague Six), které představuje šestici mladých jazzových skladatelů pod vedením Štěpánky Balcarové.

Anketu i katalog Česká jazzová sklizeň vydává stanice ČRo Jazz v tištěné nebo elektronické podobě už třetím rokem. „Loni jsme s touto brožurou zaznamenali velký úspěch u jazzových příznivců. I letos ji mohou získat zdarma v každém dobrém jazzovém klubu, případně si o něj napsat,“ dodává Vidomus.

Podle dramaturga pohled do katalogu Česká jazzová sklizeň 2015 skýtá důvod k mírnému optimismu. „Napočítali jsme 38 vydaných desek českého jazzu, což je sice o pár položek méně než loni, nicméně bez ohledu na čísla zde najdeme skutečně originální příspěvky k současné podobě žánru,“ říká Vidomus. Má za to, že lze vysledovat i několik širších trendů: oživení zájmu nové skladatelské generace o bigbandy, prozkoumávání vod volné improvizace i možností malých, spíše komorních sestav.

Česká jazzová sklizeň není jen anketou a katalogem, ale i pokusem o podrobnější zmapování jazzové scény. I letos je její součástí aktualizovaná databáze jazzových klubů, festivalů, jazzových škol či skladatelských soutěží. „Je to zkrátka něco, co českému posluchači dosud chybělo – vše o českém jazzovém dění na jednom místě,“ říká Vidomus.

Dvaatřicetistránkovou brožuru distribuuje Český rozhlas zdarma na vybraných jazzových festivalech a ve většině jazzových klubů, posluchači si ji mohou také stáhnout v pdf nebo prolistovat zde.

Česká jazzová sklizeň 2015 – nejvýše hodnocená alba:
1. místo: Concept Art Orchestra – The Prague Six
2. místo: Najponk / Mraz / Fishwick – Final Touch of Jazz; Luboš Soukup & Points Septet
3. místo: Matej Benko – Planety; Liška / Malina / Nejtek – Fragile Bliss; Hrubý / Nejtek / Honzák / Šoltis – Phoenix a Euroradio Jazz Orchestra – In Prague

Poslouchejte ČRo Jazz online

SONY DSC