ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 30730 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Český rozhlas Jazz má svou scénu na United Islands

0 Redakce PLAY.CZ 20.6.2017

Festival United Islands of Prague se letos stěhuje do Karlína. Bude u toho opět i Český rozhlas Jazz, který na festivalu otevře svou vlastní scénu v pátek 23. června. Představí se na ní současný jazz, spojení jazzu s folklórem i nespoutaný funk. Jazzový večer zahájí už v 16 hodin živé vysílání pořadu Mozaika Českého rozhlasu Vltava. V 17 hodin hudební program odstartuje slovenský Ľubomír Gašpar Cimbal Project, následovat bude belgická kapela Raft Trio a nakonec čeští Top Dream Company.

Letos jsme se na jazzové scéně zaměřili hlavně na nové objevy z ČR a ze Slovenska. Nebude ovšem chybět ani zajímavý host z Belgie,“ přibližuje Petr Vidomus, dramaturg stanice Český rozhlas Jazz. Ačkoli festival zaplní prakticky celý Karlín, jazz bude možné slyšet pouze v zahradě karlínského sídla Českého rozhlasu Regina DAB Praha. V sobotu 24. června se svými již nejazzovými hudebními objevy připojí Radio Wave stage.

Festival United Islands si zakládá na objevování nových hudebních tváří. Nejinak tomu bude na ČRo Jazz stage. „Ľubomír Gašpar Cimbal Project jsem poprvé zaregistroval teprve nedávno díky jejich úspěchu v soutěži Mladí ladí jazz. Učarovala mi jeho živelnost vycházející z romských a folklórních kořenů a zároveň smysl pro ryze jazzový jazyk. Cimbál v jazzu je stále unikum, ale nejen proto stojí za to tento projekt vidět,“ dodává dramaturg.

Cimbalista Ľubomír Gašpar (1989) se narodil v Banské Bystrici, přestože až do svých 15-ti let žil v srdci Slovenska v městečku Detva. Hudbou jeho srdce je tradiční maďarská romská hudba. Zároveň jej však výrazně zasáhl jazz. Ľubomír už jako malý chlapec improvizoval na různé hudební náměty, či lidové písně a komponoval vlastní skladby. Zlomovým faktorem v jeho jazzovém vývinu se stal rok 2003, kdy se jeho nevlastním otcem stal významný slovenský jazzový klavírista Klaudius Kováč.

Loni Ľubomír Gašpar spojil síly se svými přáteli a výraznými osobnostmi mladé jazzové scény  (Jakub Tököly – piano, Peter Korman – kontrabas a Kristián Kuruc – bicí) a dokázal oslnit poroty několika jazzových soutěží. Tyto úspěchy se staly impulsem k nahrání debutového alba, které by ještě letos mělo přinést mix vlivů slovenských, řeckých, židovských i rumunských kultur.

https://www.youtube.com/watch?v=JBdEOfeHDxY

Lákadlem rozhlasové jazzové scény bude i belgické uskupení Raft Trio. „Také zde jsme vsadili na neobvyklou nástrojovou kombinaci, v tomto případě sestavu s vibrafonem,“ říká Vidomus. Jméno si zvolili podle plavby v silném proudu a náhlých změn hudebního toku, ale i podle záliby ve skutečném raftingu. Trojici z vlámského Tongerenu tvoří vibrafonista Jan Nihoul, kontrabasista Koen Toté a bubeník Peter Van Tichelen, a už složení s vibrafonem jako vedoucím nástrojem určuje jejich směřování. Ve své autorské tvorbě odkazují k pianovým triím Brada Mehldaua nebo Avishaie Cohena, na jejich debutovém albu však najdeme i cover písně Paula Simona.

https://www.youtube.com/watch?v=CKROItcsl3Q

Pražskou kapelu Top Dream Company podle vlastních slov vystihuje trojice společných slov: funk, soul & groove. Od roku 2004 pod vedením trumpetisty Petra Harmáčka to vše šíří po mnoha klubech, festivalech a slavnostech u nás i za hranicemi. Jejich vzory jsou kapely jako Tower of Power nebo Earth, Wind and Fire, které svou energií a přístupem k hudbě uchvátily již několik generací hudebních posluchačů. Za své existence kapela spolupracovala se zpěváky jako Felix Slováček jr., Alphonse Llupi a mimo jiné také Ted Whang (USA/New York). Top Dream Company vydali několik nahrávek, tou poslední je dvojalbum Double Gig, které živě představí na ČRo Jazz stage.

Vstup na ČRo Jazz stage na je tradičně zdarma. Rozhlas jazzové koncerty také nahrává a jejich záznamy postupně připravuje do vysílání ČRo Jazz.

 

Český rozhlas Jazz stage na United Islands 2017

(zahrada ČRo Regina DAB Praha – Karlín, Hybešova 10)

     16.00  Mozaika – živé vysílání ČRo Vltava

Odpolední Mozaiku bude Vltava vysílat z Karlína, konkrétně ze zahrady sídla Českého   rozhlasu Regina DAB Praha. Společně s hosty bude slavit 200 let od založení této pražské   čtvrti a zároveň se připojí k zahájení festivalu United Islands of Prague. Vysílat bude přímo z    karlínské hudební scény, na které v podvečer vystoupí několik kapel pod hlavičkou Český      rozhlas Jazz stage. Mozaiku hudebně doprovodí jedna z nich – Lubomír Gašpar Cimbal Project. Moderují Kristýna Franková a Zdeněk Přidal.

     17.00 Ľubomír Gašpar Cimbal Project

     18.40 Raft Trio

     20.20  Top Dream Company

Poslouchejte ČRo Jazz online