ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 13573 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Český rozhlas České Budějovice přiváží Světlo přátelství z Betléma

0 Redakce PLAY.CZ 17.12.2014

Betlémské světlo si už po šestadvacáté odnesou obyvatelé Jihočeského kraje do svých domovů. Slavnostní předání „Světla přátelství“ občanům je připraveno na pátek 19. prosince v 15.30 v katedrálním kostele sv. Mikuláše v Českých Budějovicích. Se souborem adventních písní vystoupí ženský pěvecký sbor Vox novus pod vedením sbormistryně Petry Nové. Lampičky a svíčky si vezměte s sebou.

Přímý přenos z události uslyšíte na vlnách Českého rozhlasu České Budějovice na jihočeské frekvenci 106,4 MHz a 88,2 MHz pro Slavonicko a Dačicko. Slavností bude provázet diváky i posluchače redaktor Filip Černý.

Až do Štědrého dne si potom každý může Světlo z Betléma, které si lidé po celém světě předávají jako důkaz dobré vůle, odnést z katedrálního kostela sv. Mikuláše nebo z budovy Českého rozhlasu České Budějovice.

Do jižních Čech Betlémské světlo doputuje ve čtvrtek 18. prosince ve večerních hodinách ze slavnostního předání v ORF v Linci. Plamen, symbolicky zažehnutý v Betlémě na místě narození Ježíše Krista, přivezou zástupci Českého rozhlasu České Budějovice spolu mladými dobrovolnými hasiči z Ledenic na Českobudějovicku.

Historie

Myšlenka Betlémského světla vznikla v roce 1986 ve studiu hornorakouského ORF v Linci. Plamínek, zažehnutý v místě narození Ježíše Krista v Betlémě, nazvaný Světlo přátelství, putuje z Izraele letecky ve speciálním bezpečnostním obalu do Lince, odkud se předává do dalších zemí světa. Každoročně Světlo přátelství slavnostně přebírá Český rozhlas České Budějovice a přiváží jej do České republiky. Betlémské světlo se na Štědrý den rozhoří v téměř 30 evropských zemích. Je ohromující, jak člověk 21. století, který je schopen domluvit se v téže minutě s opačnou stranou zeměkoule, opatruje symbolický plamínek, hřeje jej v dlani a strachuje se, aby cestou nezhasl a nepřetrhl tak řetěz vzájemného lidského pochopení.

Další informace i mnoho praktických tipů je k dispozici na webových stránkách budejovice.rozhlas.cz a na facebook.com/cbrozhlas.

Poslouchejte ČRo České Budějovice online

Betlémské světlo si mohou odnést i naši nejmenší (foto Jana Matznerová) Předávání Betlémského světla v Českých Budějovicích (foto Jana Matznerová)