ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 7305 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Český rozhlas České Budějovice připraví závodníky na budějovický půlmaraton

0 Redakce PLAY.CZ 31.3.2016

Sedm statečných mužů a žen se přihlásilo do rozhlasové reality show Návod na půlmaraton. Závodníky s mikrofonem sleduje redaktorka Mária Pfeiferová společně s trenérem Lukášem Martinkem a výživovým poradcem Davidem Kimmerem z Jihočeské univerzity. Společným cílem všech účastníků je zaběhnout budějovický půlmaraton.

Součástí týmu Návodu na půlmaraton je sedm lidí ve věku 45 až 50 let a váhovým rozpětím 50 až 120 kilogramů. Každý ze závodníků má potvrzení od lékaře a je pod stálým dohledem odborníků. Vede si tréninkový deník a má přesný tréninkový plán.

Běžcům bylo nutné změřit tělesné hodnoty, podle nich pak odborníci sestavují tréninkový plán na míru - Foto Andrea ZahradníkováPodle autorky Návodu na půlmaraton Márii Pfeiferové je pořad logickým pokračováním úspěšného seriálu Návod na zdraví: „Od podzimu jsme se snažili pomoct lidem dát se zdravotně do pořádku a teď přichází konkrétní výzva. Pokořit půlmaraton. Společně se sedmi dobrovolníky nás možná virtuálně budou následovat další zájemci o běh a zdravý životní styl a mi je tak na Půlmaraton  připravíme. Pokud tak zachráníme zdraví jednomu člověku, bude to obrovský úspěch.“

Skupina začala tvrdě trénovat pod dohledem trenéra Lukáše Martinka (asistent Jihočeské univerzity, Zdravotně sociální fakulta) a výživového poradce Davida Kimmera (asistent Jihočeské univerzity, Zdravotně sociální fakulta).  Většina poběží poprvé, takže jejich cílem je „přežít půlmaraton“, někdo si chce zlepšit čas a zaběhnout půlmaraton „zdravě“ a pod dohledem odborníků.

Návod na půlmaraton má být něčím, co ve finále udělá několik lidí šťastných. Lidí, kteří si po doběhnutí závodu uvědomí, že limity, které pro ně byly nepřekonatelné, jsou poražené. Běžci získají nové přátele, povědomí o univerzitě a nám, realizačnímu týmu dají zpětnou vazbu, kterou můžeme přetavit na zkušenosti pro budoucí práci,“ doplňuje trenér Lukáš Martinek ze Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity.

Seriál startuje v sobotu 2. dubna. Ve vysílání se vždy v sobotu objeví dvě reportáže se závodníky – v ranním a odpoledním vysílání. V prvním dílu si například řekneme, jak se systematicky připravovat, co bude čekat naše tělo, kde jsou jeho hranice a jak se vyzkouší jeho výkonnost tak, abychom nastavili optimální trénink.

Do startu budějovického půlmaratonu zbývá zhruba deset týdnů. Ne každý závodník může začít hned zostra. „Začala jsem chůzí dle programu. Zvládám to. Chodím ulicemi většinou večer. Ve středu jsem byla plavat v bazénu. Šla se mnou mladší dcera a plavala se mnou. Mám zážitek – první pozdrav od běžce, který běžel naproti. Jenže než jsem si uvědomila, že to šikmé mávnutí rukou je pozdrav, byl běžec dávno pryč,“ popisuje svou přípravu 45letá Dana, členka běžeckého týmu.

Na webových stránkách Českého rozhlasu České Budějovice www.budejovice.rozhlas.cz bude každý týden připraven odborný návodný článek pro ty, kdo nás chtějí on-line následovat (výživa, pohyb), video s návodem, fotografie a hlavně deník našich závodníků.

Partnery Návodu na půlmaraton jsou Centrum prevence civilizačních chorob při Zdravotně sociální fakultě Jihočeské univerzity, Deník jižní Čechy a RunCzech, organizátor 1/2Maraton České Budějovice.

Přejeme příjemný poslech Českého rozhlasu České Budějovice – 106,4 MHz pro jižní Čechy, 103,9 MHz pro Táborsko a 88,2 MHz pro Slavonicko a Dačicko. Poslouchat živě i ze záznamu můžete také na webu www.budejovice.rozhlas.cz.

Poslouchejte ČRo České Budějovice online

Příprava na půlmaraton pod dohledem trenéra Lukáše Martinka - Foto Andrea Zahradníková