ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 8382 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Budějovický rozhlasový koncert Rudyho Linky a Christiny Prindle bude jazzovým svátkem

0 Redakce PLAY.CZ 20.3.2014

Hudbymilovní lidé z Českých Budějovic a okolí mají před sebou malý svátek, neboť špičkový americký jazzový kytarista české původu Rudy Linka vystoupí společně se skvělou americkou zpěvačkou Christinou Prindle v neděli 23. března od 19 hodin ve Studiovém sále Českého rozhlasu České Budějovice.

Rudy Linka se narodil 29. května roku 1960 v Praze. Už jako mladík podlehl kouzlu klasického jazzu. Důležitou roli v tom sehrála americká ambasáda v Praze – tam si totiž Rudy Linka půjčoval vinylové desky z oblasti jazzu. V roce 1979 absolvoval klasickou kytaru na Pražské konzervatoři, zanedlouho pak emigroval do Švédska, kde čtyři roky studoval skladbu na Stockholm Music Institute. Získal švédské občanství a také tam potkal amerického baskytaristu Reda Mitchella a začal s ním spolupracovat. Ten Linku také později doporučil na Jim Hall Fellowship na proslulé bostonské Berklee College of Music. A právě vyhlášený jazzový kytarista Jim Hall se stal stěžejním Rudyho učitelem i po soukromé linii. Za pár let už se stal Rudy Linka, který hraje na elektrickou kytaru Gibson ES-175, hvězdou newyorských jazzových klubů.  A tak tomu je doposud. Poslední album Rudyho Linky se jmenuje Re-Connect a v New Yorku v květnu předloňského roku jej natočil ve kvartetu společně se skvělými hudebníky pianistou Jonathanem Batistem, basistou Larrym Grenadierem a bubeníkem Kennym Wollesenem.

Rudy Linka se představí v českobudějovickém rozhlasovém studiu U Tří lvů s americkou zpěvačkou Christinou Prindle. Ta se narodila New Yorku, kde od svých šesti let zpívala v gospelových sborech v Harlemu. Její cesta k věhlasu začala zhruba před čtyřmi roky, kdy obsadila druhé místo v prestižní soutěži zpěváků a zpěvaček, která se v New Yorku každý rok koná v divadle Apollo. Vítězové tohoto klání v minulosti byli takoví velikáni jako Stevie Wonder nebo James Brown a kdysi dávno i legendární Ella Fitzgerald.

S Tinou Prindle spolupracuju už bezmála sedm let a hráli jsme spolu v několika elitních jazzových klubech v New Yorku i ve Washingtonu. Loni jsme se například představili v rámci festivalu Václava Havla, který ve Washingtonu pořádalo české velvyslanectví,“ vysvětluje Rudy Linka. V repertoáru tandemu kytaristy Rudyho Linky a zpěvačky Christine Prindle se prolíná blues, gospel, jazz ale i Beatles a vlastní kompozice.

Od roku 2005 pořádá Rudy Linka příjemnou letní hudební akci – Bohemia Jazz Fest, jehož je prezidentem a který se vždy odehrává na náměstích několika českých měst, například v Praze, Plzni, ale také v jihočeských městech: Prachaticích, Táboře a Českých Budějovicích. Respektovaný jazzový časopis Downbeat dokonce uvádí Bohemia Jazz Fest, jako jednu z nejvýznamnějších světových kulturních akcí.

V neděli 23. března večer ve Studiovém sále Českého rozhlasu můžete prožít jedinečný koncert hvězd světových kvalit kytaristy Rudyho Linky a vokalistky Christiny Prindle. Vstup je volný, místenky budou k vyzvednutí v rozhlasové recepci hodinu před začátkem koncertu. Záznam koncertu bude odvysílán v rámci koncertu Studia Noc v programu regionálních stanic ve středu 7. května po 20. hodině. Koncert Studia Noc naladíte na frekvencích Českého rozhlasu České Budějovice (106,4 MHz pro jižní Čechy a 88,2 MHz pro Slavonicko a Dačicko) a také ve vysílání všech regionálních stanic Českého rozhlasu.

Poslouchejte ČRo České Budějovice online

Jazzový kytarista Rudy Linka