ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 3925 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

BROLN v rozhlase přivolá jaro lidovými písničkami

0 Redakce PLAY.CZ 28.4.2017

Brněnský rozhlasový orchestr lidových nástrojů (BROLN) s primášem Petrem Varmužou přivolá skutečné jaro v Českých Budějovicích. Ve čtvrtek 4. května od 19 hodin uslyšíte ve studiovém sále Českého rozhlasu České Budějovice tradiční českou a moravskou lidovou hudbu v podání jednoho z našich nejlepších folklorních souborů.

Vystoupení Brněnského rozhlasového orchestru lidový nástrojů v Českého rozhlase České Budějovice mile rámují střídání jednotlivých ročních období a nálad roku. Májový koncert tohoto unikátního a vysoce profesionálního souboru se bude opět odlišovat od toho předcházejícího tím, že jej ozdobí legenda moravské hudby, houslista a zpěvák Martin Hrbáč.

BROLN vznikl v roce 1952 pro potřeby vysílání Československého rozhlasu. Jeho zakladatelem, prvním uměleckým vedoucím a dramaturgem byl Jaroslav Jurášek. Složení orchestru vychází z tradičních lidových muzik. Základem jsou smyčce, cimbály, klarinety a k nim se přidávají charakteristické lidové nástroje jako dudy, píšťaly, grumle, tárogató a další.

Repertoár a zvuk orchestru se částečně proměňoval podle dramaturgů a uměleckých vedoucích. Nejvýrazněji jej ovlivnili primáši a umělečtí vedoucí Bohdan Warchal, Bohumil Smejkal a Jindřich Hovorka. BROLN se jako profesionální orchestr prezentoval kromě rozhlasových nahrávek řadou koncertů, často tematicky zaměřených, zahraničních zájezdů (včetně USA, Kanady, Vietnamu, Číny, Koreje a Mongolska) i dlouhodobých rozhlasových a koncertních cyklů (např. „Děti a píseň“ a „Na pěknú notečku“) a také celou řadou hudebních nosičů.

Za dobu existence s BROLNem spolupracovalo více než 60 autorů hudebních úprav. Z nejvýznamnějších jmenujme Františka Dobrovolného, Jaroslava Jakubíčka, Emanuela Kuksu, Jaromíra Nečase a Radoslava Zapletala. Základní koncepce činnosti vycházela rovněž ze spolupráce s desítkami nejvýraznějších zpěváků a instrumentalistů z různých regionů: Jožkou Severinem, Boženkou Šebetovskou, Jožkou Černým, Jarmilou Šulákovou, Vlastou Grycovou, bratry Dušanem a Lubošem Holými, Máriou Mačoškovou, Milanem Križem, Lubomírem Málkem, Jánem Gašparem Hriskem, Martinem Hrbáčem a dalšími.

Přijďte prožít krásný jarní večer s Brněnským rozhlasovým orchestrem lidových nástrojů s primášem Petrem Varmužou a jeho sólisty ve čtvrtek 4. května od 19 hodin v budově Českého rozhlasu České Budějovice.

Vstup na veřejnou nahrávku je volný, místenky získáte ve vysílání Českého rozhlasu České Budějovice nebo v den koncertu v rozhlasové recepci v ulici U Tří lvů 1. Více informací se dozvíte na webu www.budejovice.rozhlas.cz.

Poslouchejte ČRo České Budějovice online