ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 14090 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

BROLN představí velikonoční tradice

0 Redakce PLAY.CZ 9.4.2014

Brněnský rozhlasový orchestr lidových nástrojů (BROLN) s primášem Františkem Černým představí velikonoční tradice v Českých Budějovicích. Ve čtvrtek 10. dubna od 19 hodin uslyšíte ve Studiovém sále Českého rozhlasu České Budějovice tradiční českou a moravskou lidovou hudbu v podání jednoho z našich nejlepších folklorních souborů.

BROLN vznikl v roce 1952 pro potřeby vysílání Československého rozhlasu. Jeho zakladatelem, prvním uměleckým vedoucím a dramaturgem byl Jaroslav Jurášek. Složení orchestru vychází z tradičních lidových muzik. Základem jsou smyčce, cimbály, klarinety a k nim se přidávají charakteristické lidové nástroje jako dudy, píšťaly, grumle, tárogató a další. Od roku 2006 je uměleckým vedoucím BROLNu primáš a zpěvák František Černý.

Repertoár a zvuk orchestru se částečně proměňoval podle dramaturgů a uměleckých vedoucích. Nejvýrazněji jej ovlivnili primáši a umělečtí vedoucí Bohdan Warchal, Bohumil Smejkal a Jindřich Hovorka. BROLN se jako profesionální orchestr prezentoval kromě rozhlasových nahrávek řadou koncertů, často tematicky zaměřených, zahraničních zájezdů (včetně USA, Kanady, Vietnamu, Číny, Koreje a Mongolska) i dlouhodobých rozhlasových a koncertních cyklů (např. „Děti a píseň“ a „Na pěknú notečku“) a také celou řadou hudebních nosičů.

Za dobu existence s BROLNem spolupracovalo více než 60 autorů hudebních úprav. Z nejvýznamnějších jmenujme Františka Dobrovolného, Jaroslava Jakubíčka, Emanuela Kuksu, Jaromíra Nečase a Radoslava Zapletala. Základní koncepce činnosti vycházela rovněž ze spolupráce s desítkami nejvýraznějších zpěváků a instrumentalistů z různých regionů: Jožkou Severinem, Boženkou Šebetovskou, Jožkou Černým, Jarmilou Šulákovou, Vlastou Grycovou, bratry Dušanem a Lubošem Holými, Máriou Mačoškovou, Milanem Križem, Lubomírem Málkem, Jánem Gašparem Hriskem, Martinem Hrbáčem a dalšími.

V současnosti se orchestr zabývá převážně koncertní činností. Přesto má na svém kontě i šest hudebních nosičů a mnoho rozhlasových a televizních pořadů. Nejvýznamnějším současným autorem hudebních úprav je člen orchestru kontrabasista Pavel Trkan. Pokračuje i tradiční spolupráce s regionálními zpěváky a instrumentalisty doplněnými výraznými osobnostmi střední generace Ludmilou Malhockou, Alešem Smutným, Magdalenou Múčkovou a vedle nich i talenty posledních let Klárou Obručovou, Kamilou Šošovičkovou, Michalem Marholdem a dalšími.

Vstup na koncert BROLNu je volný, místenky budou k vyzvednutí hodinu před začátkem v rozhlasové recepci v ulici U Tří lvů 1. Záznam vystoupení si můžete naladit ve svátečním velikonočním schématu 21. dubna od 18 hodin na frekvencích Českého rozhlasu České Budějovice – 106,4 MHz pro jižní Čechy, 88,2 MHz pro Slavonicko a Dačicko anebo na internetu budejovice.rozhlas.cz.

BROLN_foto_Ota_Nepilý   BROLN v Českých Budějovicích

Poslouchejte ČRo České Budějovice online