ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 6580 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Britské ceny BIFA oznámily nominace

0 Redakce 2.11.2011

Špionážní film Tinker Tailor Soldier Spy, stejně jako dramata Stud a Tyranosaurus získaly po sedmi nominacích na letošní ceny britského nezávislého filmu BIFA. Těsně za nimi jsou vítěz Londýnského filmového festivalu We Need to Talk About Kevin (Potřebujeme si promluvit o Kevinovi) a horror Kill List (Seznam smrti), které mají shodně po šesti nominacích.

Letos budou ceny BIFA předány 4. prosince. Nominován může být snímek, jehož náklady nepřekročily deset milionů liber a byl financován nejméně z 51 procent z britských zdrojů. Loni dostal hlavní cenu BIFA film Králova řeč, předloni science-fiction Moon (Měsíc) a v roce 2008 Milionář z chatrče, který stejně jako Králova řeč triumfoval při Oscarech.

Tinker Tailor Soldier Spy (název vychází z tradičního anglického rozpočítávadla) situovaný do 70. let byl pro britské kritiky filmovou událostí roku. Švédský režisér Tomas Alfredson jej natočil podle stejnojmenného slavného románu Johna le Carrého s Gary Oldmanem v hlavní roli.

Alfredson byl navržen na cenu BIFA pro nejlepšího režiséra spolu s hercem Ralphem Fiennesem, který jako režisér debutoval s adaptací Shakespearovy hry Coriolanus. Dalším nominovaným debutantem je Paddy Considine (Tyranosaurus).

O nejlepší herecký výkon bude soutěžit Gary Oldman s Brendanem Gleesonem (The Guard), Michaelem Fassbenderem (Stud), Peterem Mullanem (Tyranosaurus) a Neilem Maskellem (Kill List).

O cenu pro nejlepší herečku se budou ucházet Rebecca Hall (The Awakening), Mia Wasikowska (Jana Eyreová), MyAnna Buring (Kill List), Olivia Colman (Tyranosaurus) a Tilda Swinton, která hraje matku vraha ve filmu We Need to Talk About Kevin.

rwi