ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 27141 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Anglista a překladatel Martin Hilský v cyklu Jižní Čechy a já

0 Redakce PLAY.CZ 16.4.2013

Vzácným hostem veřejné nahrávky cyklu Jižní Čechy a já v Českém rozhlase České Budějovice bude 17. dubna profesor Martin Hilský.

Martin Hilský, který je jedním z nejlepších překladatelů a znalců díla Williama Shakespeara, v dubnu oslavil své 70. narozeniny. V současné době vyučuje anglickou literaturu nejen na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, ale také na Filozofické fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, kde působí také jeho žena Kateřina. S oběma si o jejich profesním i rodinném životě bude povídat Ivana Šimánková.

Profesor Martin Hilský navštěvoval už jako malé dítě anglickou školku. Díky tomu velmi brzy dokázal číst knihy v anglickém originále. Vystudoval FF UK, rok strávil doktorandským studiem na Univerzitě v Oxfordu a po návratu působil na katedře anglistiky.

Jeho prvním překladem Williama Shakespeara byl roku 1983 Sen noci svatojánské. Pak následovaly mnohé další, které byly uvedeny ve více než sto premiérách v českých divadlech. Na spolupráci s Martinem Hilským a milá setkání s ním rádi vzpomínají také herci i režiséři Jihočeského divadla v Českých Budějovicích.

Každé dva roky se profesor Hilský účastní konference ve Stratfordu nad Avonou, kam se sjíždějí významní vědci z celého světa, kteří se zabývají s dílem Williama Shakespeara. Je nositelem řady ocenění. Za zásluhy o šíření anglické literatury v Česku byl jmenován čestným členem Řádu britského impéria. 28. října 2011 mu prezident republiky Václav Klaus předal Medailí Za zásluhy o stát v oblasti kultury a školství, z rukou ministra kultury převzal Státní cenu za literaturu a překladatelské dílo.

Ve středu 17. dubna od 19 hodin se s profesorem Martinem Hilským a jeho manželkou Kateřinou Hilskou můžete setkat ve Studiovém sále Českého rozhlasu České Budějovice v ulici U Tří lvů 1. Vstupné činí 100 korun, pro držitele ZTP 80 korun. Sestřih veřejné nahrávky uslyšíte v neděli 28. dubna od 13:05 a ve středu 1. května od 19:05 na frekvencích Českého rozhlasu České Budějovice.

Další informace i mnoho praktických tipů je k dispozici na webových stránkách budejovice.rozhlas.cz a na facebook.com/cbrozhlas.
Poslouchejte ČRo České Budějovice online