ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 28204 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Alois Nebel Oscara za nejlepší zahraniční film nezíská

0 Redakce 19.1.2012

Snímek režiséra Tomáše Luňáka Alois Nebel není v užším výběru devíti filmů, ze kterých bude příští týden vybrána pětice nominovaných do klání o prestižního Oscara. Do užšího výběru se dostal belgický snímek Býčí šíje, francouzský Monsieur Lazhar (Pan Lazar), dánský SuperClásico, německý Pina, íránský Rozchod Nadera a Simin, izraelský Footnote, marocký Omar Killed Me (Omar mě zabil), polský W ciemności (V temnotě) a tchajwanský Saideke Balai.

Alois Nebel, natočený animační technikou zvanou rotoskopie, se kromě Oscara za nejlepší cizojazyčný film uchází i o ocenění za nejlepší animovaný snímek. Zda se v této kategorii dostal mezi nominované, bude známo 24. ledna, kdy americká filmová akademie představí všechny letošní nominace. Cena bude předána na slavnostním ceremoniálu 26. února.

Černobílý animovaný snímek Alois Nebel kombinuje hraný a kreslený film. Scény natočené v reálu s herci byly po jednotlivých filmových okénkách překresleny a animovány. V hlavních rolích se objevili například Miroslav Krobot, Karel Roden a Alois Švehlík.

Nominace na Oscara za nejlepší cizojazyčný film se letos uskutečnila ve dvou fázích. Od poloviny října nejprve komise sestavená z několika set členů filmové akademie sledovala 63 snímků a z nich vybrala šest. Další tři snímky vybral výbor akademie pro zahraniční filmy.

rwi