ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 26558 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

V pořadu Radio 1 On Stage se představí Nils Frahm

0 Redakce PLAY.CZ 15.12.2015

V úterý 15. prosince ve 22:00 odvysíláme v pořadu Radio 1 On Stage záznam koncertu berlínského klavíristy Nilse Frahma. Jeho vystoupení proběhlo v rámci Music Infinity v květnu letošního roku v pražském Paláci Akropolis.

Nils Frahm studoval hru na klavír u Nahuma Brodského, žáka Čajkovského, se stejnou vervou jako vážné hudbě ale propadl i experimentální elektronice. Jeho debut Streichelfisch z roku 2005 se ještě nese v duchu abstraktních glitchových kompozicí s cvakajícími beaty, následující album Electric Piano (2008) už ale spadá do neo-klasického žánru. Kontemplativní kompozice alb Wintermusic či Bells (shodně rok 2009) objevují svět ztišené melancholie klavírních sól, které ale prozrazují i vlivy ambientu či post-rocku.

Frahmův velký průlom přišel v roce 2011 s albem Felt natočeným pro značku Erased Tapes, na níž se shromažďují výrazné osobnosti moderní klasické hudby jako Peter Broderick, Ólafur Arnalds nebo A Winged Victory for the Sullen. Jedná se o úžasný experiment s klavírem, jehož zvuk je tlumený přes plsť. Výsledkem jsou intimní skladby, v nichž jsou mezi tóny slyšet i ty nejniternější pohyby uvnitř klavírní konstrukce. Frahm má za sebou také nahrávky s čelistkou Anne Müller, nebo singly s Ólafurem Arnaldsem a F. S. Blummem.

Frahm má rovněž oblibu v neortodoxním použití svého nástroje – Screws například natočil jako improvizace pro devět prstů v době, kdy si léčil zraněný palec. Vinylové album Juno Reworked z roku 2013 ale potvrzuje, že má pořád blízko i ke světu elektronické hudby – na kolekci se remixy podíleli i Luke Abbott a Clark. Na koncertě v Paláci Akropolis představil také ukázku z aktuální desky Solo, kterou vydal letos v březnu v souvislosti s projektem Piano Day (více na www.pianoday.org).

Webové stránky Nilse Frahma: www.nilsfrahm.com

ZÁZNAM KONCERTU NILSE FRAHMA RADIO 1 ODVYSÍLÁ V ÚTERÝ 15. PROSINCE 2015 VE 22:00 V RÁMCI POŘADU RADIO 1 ON STAGE.

V dalších vydáních pořadu Radio 1 On Stage uslyšíte:
29.12.2015 – PORTICO (koncert z 5.5.2015, Praha – Lucerna Music Bar)

http://www.radio1.cz/onstage

Radio 1 je možné poslouchat na frekvenci 91,9 FM, po internetu a nyní také digitálně. Více informací včetně nových mobilních aplikací najdete na www.radio1.cz.

Poslouchejte Radio 1 online