ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5177 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Ztohoven prý pozměněním občanských průkazů nespáchali trestný čin

0 Redakce 23.12.2011

Členové výtvarné skupiny Ztohoven nespáchali trestný čin, když loni vystavili občanské průkazy s pozměněnými fotografiemi. Rozhodl o tom pravomocně Obvodní soud pro Prahu 1 a případ postoupil úřadu městské části. Ten má posoudit, zda dvanáct umělců nespáchalo přestupek.

Skupina vystavila v polovině loňského roku v galerijním prostoru v centru Prahy jako součást svého projektu Občan K. občanské průkazy se snímky pozměněnými takzvaným morphingem. Díky němu se na počítači ze dvou tváří vytvoří obličej jeden s rozeznatelnými rysy obou původních podob. Ztohoven tím chtěli upozornit na to, jak jednoduché je zneužít soukromé informace o každém člověku. Skupina v projektu využila toho, že při pořízení občanského průkazu lze donést úředníkům již hotový portrét. Podle policie se však členové skupiny dopustili trestného činu, neboť při žádostech o vydání průkazů podvedli úředníky.

Členové skupiny byli obžalováni z poškozování cizích práv, za které jim v případě odsouzení hrozilo až dvouleté vězení nebo zákaz činnosti.

Skupina Ztohoven je svými projekty už proslulá. Nejznámější je akce Mediální realita, při které se napojili do televizního vysílání se simulovaným atomovým výbuchem. Za dílo získali cenu od Národní galerie v Praze, ale také se dostali do konfliktu se zákonem. Soud nakonec čin vyhodnotil jako přestupek, příslušný městský úřad to ale zamítl.

rwi