ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 16670 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Znovu vychází debutové album Věry Špinarové

0 jsk 11.11.2021

Věra Špinarová byla dáma malá vzrůstem, leč velká hlasem i srdcem. Letos v prosinci by oslavila sedmdesáté narozeniny. Bohužel osud tomu chtěl jinak, a výjimečná zpěvačka nás opustila předčasně. Co však stále přetrvává, je její hudební odkaz. Supraphon jej nyní připomíná novou reedicí jejího debutu Andromeda, který poprvé vyšel v roce 1972 a nyní je k dispozici na LP, ale také na CD a digitálně s devíti bonusy.

Ač Špinarová získávala své pěvecké ostruhy od šestnácti let, kdy začala zpívat se skupinou Flamingo, ze které později přestoupila do skupiny Majestic, v níž vystřídala Marii Rottrovou, na svůj albový debut si musela počkat až do svých necelých jedenadvaceti let.

Temperamentní zpěvačka už za sebou měla několik hitů, ale bez jasného žánrového zaměření. Její energický projev dostal několik výborných příležitostí, ale také pomohl převzatým písním k občas vitálnější podobě, než byl originál.

Podobně koncipován pak byl i Špinarové dlouhohrající debut, který dostal název Andromeda a vyšel v roce 1972 u vydavatelství Panton. V rámci hledání toho nejlepšího si Špinarová ponechala Skupinu Ivo Pavlíka, v některých nahrávkách ji však vhodně podpořily rozhlasové big bandy.

K úvodnímu medley v čele s Music-boxem, který byl několik měsíců na čele žebříčku rádiových hitů a katapultoval Špinarovou do první ligy české populární hudby, se přidaly písně z domácích zdrojů kvality Andromeda, ale také dovozové Blues včerejší lásky (I Smell Trouble), Den a noc (She’s Not There) a Volej, volej (Soley, soley). Album tak nabídlo značný stylový rozptyl od fajnového popu přes rockový kousek až po hitový bubble-gum, ale jako celek skvěle fungovalo mimo jiné i díky charakteristickému suverénnímu projevu energické ostravské zpěvačky. Devítka bonusů, která doplňuje album v CD a digitální verzi, pak nabízí novější důkazy (konkrétně) z let 1975 až 2001 o fenoménu, jímž Věra Špinarová byla a stále je i přes svůj předčasný odchod. V prosinci by jí bylo teprve sedmdesát.

(foto: Alan Pajer)