ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 16242 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Zlatou palmu na 66. ročníku festivalu v Cannes získal film Adelin život

0 Richard Winter 27.5.2013

Zlatou palmu na 66. ročníku mezinárodního filmového festivalu v Cannes získal francouzský snímek o milostném poměru mezi dvěma ženami La Vie d’Adele (Adelin život) režiséra Abdala Latífa Kešiše. “Myslím, že Adelin život je nositelem velmi silného poselství,” řekl na tiskové konferenci předseda poroty Steven Spielberg a dodal, že sám je jednoznačným zastáncem sňatků osob stejného pohlaví.

Trofej pro nejlepšího režiséra dostal Mexičan Amat Escalante za film Heli. Nejlepší mužský herecký výkon podal podle poroty Bruce Dern ve snímku Nebraska. Ocenění pro nejlepší herečku obdržela Bérénice Bejoová za roli ve filmu Le passé (Minulost).

Snímek Inside Llewyn Davis (V kůži Llewyna Davise) Joela a Ethana Coenových si odnesl Velkou cenu. Cenu poroty obdržel Japonec Hirokazu Kore-Eda za film Like father, like son (Jaký otec, takový syn). Za scénář byl oceněn Číňan Ťia Čang-kche, který také režíroval film o nárůstu násilí, korupce i sociálních rozdílů v čínské společnosti A touch of sin (Dotek hříchu). Zlatá palma pro nejlepší krátkometrážní snímek putuje do Jižní Koreje se snímkem Safe režiséra Pchjong-kong Muna. Třetí místo ve studentské sekci Cinéfondation získal Matúš Vizár za animovaný film Pandy.

V sekci Un Certain Regard určené pro začínající filmaře získal prvenství íránský filmař Mohamed Rasulof. Uspěl s tajně natočeným filmem Les manuscrits ne brulent pas (Rukopisy nehoří) o spisovateli, který nemůže publikovat svá díla.
Festival vzdal poctu dvěma hereckým legendám, 77letému francouzskému herci Alainu Delonovi a 80leté někdejší sexbombě Kim Novakové. Chicagská rodačka s českými kořeny zazářila ve filmu Vertigo (1958) Alfreda Hitchcocka.