ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 11063 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Zlatého medvěda získal italský film Cézar musí zemřít

0 Redakce 20.2.2012

Nejlepším soutěžním snímkem 62. ročníku mezinárodního filmového festivalu Berlinale se stalo italské vězeňské drama Cesare deve morire (Cézar musí zemřít), jehož tvůrci, více než osmdesátiletí bratři Paolo a Vittorio Tavianiové, si odvážejí Zlatého medvěda. Děj vítězného snímku se dehrává v ostře střežené věznici na okraji Říma, kde trestanci nacvičují divadelní hru Williama Shakespeara Julius Cézar. "Doufáme, že divákům odcházejícím domů umožní říct, že i vězni, kteří si odpykávají dlouhý trest, třeba doživotí, jsou také lidmi," řekl o filmu Paolo Taviani.

Velké šance na vítězství se dávaly domácímu filmu Barbara o lékařce potýkající se s komunistickým režimem v bývalé NDR. Ten nakonec získal Stříbrného medvěda za nejlepší režii pro Christiana Petzolda.

Příliš nadějí se nedávalo výpravnému historickému opusu Královská aféra, který na plátno převedl největší milostnou aféru dánských dějin mezi osobním lékařem krále Kristiána VII. Johanem Struenseem a královnou Karolinou Matyldou, která německého osvícence nakonec přivedla v roce 1772 až na popraviště. Dánský snímek, který se loni natáčel mimo jiné v Kroměříži, Ploskovicích nebo v Českém Krumlově, si nakonec připsal stříbrnou sošku medvěda pro scenáristy Rasmuse Heisterberga a Nikolaja Arcela, jenž byl současně režisérem.

Ocenění pro nejlepšího herce získal Dán Mikkel Boe Fölsgaard, který v Královské aféře zosobnil výstředního Kristián VII. Nejlepší herečkou vyhlásila mezinárodní jury vedená slavným britským režisérem Mikem Leighem Konžanku Rachel Mwanzaovou za ztvárnění mladé africké vojačky v kanadském filmu Rebelle (Rebelka).

Pro Velkou cenu poroty si na pódium v sále paláce Berlinale přišel režisér současného maďarského dramatu o situaci tamních Romů Csak a szél (Jenom vítr) Benedek Fliegauf.

Stříbrného medvěda za mimořádný umělecký výkon obdržel kameraman čínského historického snímku Paj lu jüan (Pláň bílého jelena) Lutz Reitenmeier. Cena Alfreda Bauera pro film otevírající nové perspektivy v kinematografii připadla portugalskému zástupci Tabu režiséra Miguela Gomese.

Mezinárodní jury udělila ještě zvláštní uznání poroty, které si odnesla francouzská režisérka Ursula Meierová za svůj snímek L'enfant d'en haut, který na festivalu běžel pod názvem Sestra.

Součástí slavnostního galavečera bylo i vyhlašování ocenění pro nejlepší celovečerní prvotinu. Zvítězil nizozemský snímek Kauwboy režiséra Boudewijna Kooleho. Česko-slovinská Příliš mladá noc vyšla v klání o nejlepší celovečerní debut naprázdno.

rwi