ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5007 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Zlatého medvěda získal na Berlinale čínský film Černé uhlí, tenký led

0 Richard Winter 17.2.2014

Zlatého medvěda pro nejlepší film letošního 64. ročníku mezinárodního filmového festivalu Berlinale získalo čínské drama Černé uhlí, tenký led (Bai Ri Yan Huo) (na snímku). Film si jako jediný odváží z Berlína hned dvě sošky medvědů – představitel hlavní role Liao Fan získal cenu pro nejlepšího herce.

“Je těžké uvěřit, že se ten sen splnil,” řekl bezprostředně po převzetí Zlatého medvěda režisér oceněného filmu Tiao I-nan. Zároveň poděkoval za spolupráci všem, kdo se na tvorbě snímku podíleli.

Asijská kinematografie letos na Berlinale slavila velký úspěch, když získala celkem čtyři z osmi festivalových cen. Do Číny míří ještě Stříbrný medvěd za mimořádný umělecký výkon, kterého získal snímek Tui na (Slepá masáž). Ocenění pro nejlepší herečku převzala Japonka Hau Kurokiová za výkon v dramatu Chiisai Ouchi (Malý dům).

Stříbrného medvěda za nejlepší scénář si vysloužili autoři německého filmu Kreuzweg (Křížová cesta).

Velkou cenu poroty získal snímek Grandhotel Budapešť režiséra Wese Andersona, který letošní Berlinale otevíral. Stříbrného medvěda za režii převzal Richard Linklater za svůj snímek Boyhood (Chlapectví). Cenu pro film, který otevírá v kinematografii nové perspektivy, dostal francouzský snímek Aimer, boire et chanter (Milovat, pít a zpívat).